Jak dokonać amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo?

Jak dokonać amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo?

Inwestycja w środki trwałe polega na systematycznym dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych. W przypadku środków trwałych o wartości nie większej niż 3 500 zł wydatki na ich kupno mogą być wpisane w koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do użytkowania.

Jeżeli środek trwały jest przedmiotem stosowanym sezonowo amortyzacja przebiega w inny sposób niż w przypadku reszty środków.

Właściciel przedsiębiorstwa używający środki trwałe tylko określonym sezonie i cena ich nabycia była większa niż 3 500 zł, musi dokonywać rozliczenia w kosztach poprzez dokonywanie regularnych odpisów amortyzacyjnych. Jednakże odpisy te mogą być dokonywane jedynie w okresie zastosowania tych środków. Taka metoda amortyzacji nie jest uzależniona od zawieszania działalności w pozostałych miesiącach. Ważne znaczenie ma okres, przez jaki środek był wykorzystywany. W takim przypadku obliczenia kwoty odpisu miesięcznego dokonuje się poprzez podzielenie rocznej stawki odpisów przez ilość miesięcy w danym okresie sezonowym lub przez wszystkie miesiące w roku. Przedsiębiorca samodzielnie wybiera jeden z tych sposobów obliczenia miesięcznych odpisów amortyzacyjnych.

Umożliwienie dokonywania odpisów środków trwałych użytkowanych sezonowo nie jest równoznaczne z tym, że roczna kwota odpisów będzie mniejsza niż w sytuacji dokonywania ich miesięcznie.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Zawieszenie działalności a podatek VAT
Next Nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących

Może to Ci się spodoba

Amortyzacja 2 komentarze

Jak odpisać w ramach amortyzacji domek kempingowy?

Jeśli dla celów posiadanej działalności gospodarczej właściciel zakupi domek kempingowy nie jest on jednorazowo włączany do kosztów uzyskania przychodów, ale, jako środek trwały podlega amortyzacji. Ustalając indywidualne stawki przedsiębiorca może

Amortyzacja 1Comments

Amortyzacja czy odliczenie od kosztów uzyskania dochodów?

Właściciel przedsiębiorstwa może ująć swój prywatny samochód niescharakteryzowany w majątku zakładu do kosztów uzyskania przychodu, gdy wartość owego pojazdu nie jest większa niż 3500 złotych. Do sum otrzymania przychodu dołączamy

Amortyzacja 1Comments

Czy można dokonać odpisu prywatnego samochodu wniesionego do spółki?

Właściciele spółki partnerskiej mają możliwość wniesienia do majątku spółki prywatnych aut. Muszą jednak wyliczyć ich wartość początkową oraz zamieścić w ewidencji środków trwałych. Czy na podstawie dowodu nabycia samochodu można

1 Comment

  1. Pawlus
    02 września, 17:29 Reply
    Jakie to wszystko jest skomplikowane. Czy ktoś mógłby wyjaśnić własnymi słowami, tak najprościej jak się da jak dokonuje się amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo?

Zostaw odpowiedź