Zawieszenie działalności a podatek VAT

Zawieszenie działalności a podatek VAT

Badania wykazują, że w ostatnim czasie zauważalnie wzrosła liczba przedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej jest to rezultat gorszej koniunktury i niewystarczających dochodów. Równocześnie zmalała liczba osób, które zamknęli prowadzony biznes. W sensie operacyjnym obie formy przerwania działalności znaczą to samo, jednak w rozumieniu podatkowym powodują całkiem inne skutki.

W sytuacji rozwiązania spółki handlowej, która nie posiada osobowości prawnej lub spółki cywilnej oraz zakończenia działalności przez osobę fizyczną, podatek VAT trzeba odprowadzić również od towarów wyprodukowanych przez przedsiębiorcę oraz towary, które po zakupie nie były przedmiotem dostawy. W takiej sytuacji aktualna jest tzw. zasada neutralności, według której podatek VAT musi zapłacić konsument czyli przedsiębiorca.

Przedsiębiorca powinien zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego fakt zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych i tym samym zostanie wypisany z rejestru podatników VAT.

Właściciel firmy, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić firmę na okres od 1 do 24 miesięcy. Zawieszenie firmy powinni zacząć planować 10 miesięcy wcześniej osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, ponieważ dzięki temu unikną opodatkowania VAT towarów, które zostały w ich przedsiębiorstwie.

Zlikwidowanie działalności i zakończenie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie odnosi się do podatników, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego i nie płacą podatku VAT.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Może to Ci się spodoba

Czy do faktury zawsze trzeba dołączyć paragon?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w branży kupieckiej powinien dokumentować wszystkie transakcje. Jeśli łączna suma przekroczy 20 tys., wówczas trzeba zakupić kasę fiskalną i uwieczniać wszystkie operacje. Nie należy zapominać,

Wiadomości 0 Comments

Kiedy warto płacić podatek VAT?

Rejestracja podatnika VAT jest przymusowa tylko w momencie, jeśli roczny dochód działalności przekracza 150 tys. zł. Co prawda istnieją w Polsce zwolnienia z płatności podatku VAT, jednak nie zawsze się

Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Sprzedajesz laptopy, tablety, konsole do gier telefony komórkowe lub smartfony? Sprawdź komu wydasz fakturę bez naliczonego podatku VAT! Od 26 czerwca 2015r. na portalu podatkowym dostępna jest  usługa umożliwiająca sprawdzenie

1 Comment

  1. Asia
    12 września, 16:27 Reply
    W sytuacji kiedy zostaje zawieszona działalność podatek VAT powinien przestać być płacony. Skoro działalność zostaje zawieszona to jasne jest, że nie będziemy mieć z czego płacić.

Zostaw odpowiedź