Jaka stawka za kilometr – czyli kilometrówka w 2013 roku

Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi jeździć w różne miejsca, załatwiać, umawiać się z kontrahentami. Bez samochodu byłoby to zdecydowanie trudniejsze. Nie zawsze jednak przedsiębiorstwo stać na zakup nowych pojazdów. Dlatego korzystają z uprzejmości pracowników, którzy udostępniają swoje prywatne samochody do załatwiania spraw zawodowych. Lecz nie bezpłatnie, bowiem rozliczają się z pracodawcą. Aby ustalić, ile wynoszą koszty eksploatacyjne wcielono tzw. kilometrówkę, która określa średni koszt przejechania każdego kilometra. W roku 2013 stawka będzie identyczna, jak rok wcześniej.

Według prawa z kilometrówki mogą korzystać samochody osobowe, motocykle i motorowery, które należą do pracownika. Od 2007 roku stawka utrzymuje się na takim samym poziomie. Jest to o tyle niedobre dla firm, że wciąż wzrastają koszty użytkowania pojazdów, paliwo, naprawy i części.

Według wciąż aktualnych zasad kilometrówka wynosi 0,5214 zł za samochód o pojemności silnika do 900 cm3 oraz 0,8358 zł, gdy pojemność silnika przekracza 900 cm3. Tymczasem dla motocykli 0,2302 zł, a motorowerów 0,1382 zł.

Były projekty, które już 2 lata temu powinny zreformować metodę regulowania kilometrówki, bowiem nieustannie zmienia się sytuacja gospodarcza i ekonomiczna w kraju. Najkorzystniej byłoby, gdyby ostateczna kwota za przebyty kilometr każdego roku dopasowywana do rynku. Z roku na rok wypłacanie za eksploatację pojazdu pracownika przestaje się opłacać.

Gdyby jednak dało się przeforsować istotne zmiany, wówczas wysokość kilometrówki będzie większa o około 0,40 zł za każdy pojazd. Jest to korzystna podwyżka i być może dlatego tak długo trwa wdrażanie jej w życie.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kwota wolna od podatku w 2013 roku
Next Ile wynosi składka wypadkowa w 2013 roku?

Może to Ci się spodoba

Samochód 2 komentarze

Mandat dla pracownika – jak księgować?

Wielu podwładnych, szczególnie w branży przedstawicielstwa handlowego, ma samochód zapisany na firmę i może z niego korzystać w ramach spełnianych przez siebie powinności zawodowych. Niejednokrotnie zmierzają w różne miejsca, ignorują

Samochód 1Comments

Jak rozliczyć eksploatowanie samochodu z silnikiem elektrycznym?

W celu zaliczenia wydatków związanych z użytkowaniem pojazdów do kosztów podatkowych należy potwierdzić ich comiesięczne zużycie. Standardowo robi się to w oparciu o tak zwaną kilometrówkę. Dokument ten nie ma

Kiedy potrzebna jest ewidencja przebiegu pojazdu? Czy wymaga jej korzystanie z auta w leasingu?

Samochód w firmie to duże ułatwienie, ale też spora ilość dodatkowych formalności. Każdy właściciel firmowego auta stanął przed dylematem jak rozliczać użytkowany pojazd. Odliczenie wydatków związanych z eksploatacją samochodu od

1 Comment

  1. Radek
    16 września, 14:29 Reply
    Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi jeździć w różne miejsca, załatwiać, umawiać się z kontrahentami i to nie jest możliwe bez samochodu. A jakie są stawki w 2014 roku?

Zostaw odpowiedź