Jaka stawka za kilometr – czyli kilometrówka w 2013 roku

Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi jeździć w różne miejsca, załatwiać, umawiać się z kontrahentami. Bez samochodu byłoby to zdecydowanie trudniejsze. Nie zawsze jednak przedsiębiorstwo stać na zakup nowych pojazdów. Dlatego korzystają z uprzejmości pracowników, którzy udostępniają swoje prywatne samochody do załatwiania spraw zawodowych. Lecz nie bezpłatnie, bowiem rozliczają się z pracodawcą. Aby ustalić, ile wynoszą koszty eksploatacyjne wcielono tzw. kilometrówkę, która określa średni koszt przejechania każdego kilometra. W roku 2013 stawka będzie identyczna, jak rok wcześniej.

Według prawa z kilometrówki mogą korzystać samochody osobowe, motocykle i motorowery, które należą do pracownika. Od 2007 roku stawka utrzymuje się na takim samym poziomie. Jest to o tyle niedobre dla firm, że wciąż wzrastają koszty użytkowania pojazdów, paliwo, naprawy i części.

Według wciąż aktualnych zasad kilometrówka wynosi 0,5214 zł za samochód o pojemności silnika do 900 cm3 oraz 0,8358 zł, gdy pojemność silnika przekracza 900 cm3. Tymczasem dla motocykli 0,2302 zł, a motorowerów 0,1382 zł.

Były projekty, które już 2 lata temu powinny zreformować metodę regulowania kilometrówki, bowiem nieustannie zmienia się sytuacja gospodarcza i ekonomiczna w kraju. Najkorzystniej byłoby, gdyby ostateczna kwota za przebyty kilometr każdego roku dopasowywana do rynku. Z roku na rok wypłacanie za eksploatację pojazdu pracownika przestaje się opłacać.

Gdyby jednak dało się przeforsować istotne zmiany, wówczas wysokość kilometrówki będzie większa o około 0,40 zł za każdy pojazd. Jest to korzystna podwyżka i być może dlatego tak długo trwa wdrażanie jej w życie.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kwota wolna od podatku w 2013 roku
Next Ile wynosi składka wypadkowa w 2013 roku?

Może to Ci się spodoba

Koszty 0 Comments

Do 2030 roku koszt zakupu elektrycznego auta będzie niższy niż spalinowego

Najpóźniej do 2030 roku większość barier dla samochodów elektrycznych zostanie zlikwidowana, a koszt zakupu elektryka będzie niższy niż samochodu spalinowego – wynika z raportu „Samochody elektryczne. Którym pasem zamierzamy jechać?” firmy doradczej

Samochód 1Comments

Jak rozliczyć eksploatowanie samochodu z silnikiem elektrycznym?

W celu zaliczenia wydatków związanych z użytkowaniem pojazdów do kosztów podatkowych należy potwierdzić ich comiesięczne zużycie. Standardowo robi się to w oparciu o tak zwaną kilometrówkę. Dokument ten nie ma

Samochód 1Comments

Charakterystyka wynajmu średnioterminowego

Alternatywą dla długoterminowego najmu samochodu oraz jednodniowego pożyczania pojazdu będzie wynajem średnioterminowy. Usługa ta została stworzona na prośbę wielu klientów, którym nie pasowały dostępne rozwiązania. Na czym polega ta forma

1 Comment

  1. Radek
    16 września, 14:29 Reply
    Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi jeździć w różne miejsca, załatwiać, umawiać się z kontrahentami i to nie jest możliwe bez samochodu. A jakie są stawki w 2014 roku?

Zostaw odpowiedź