Kiedy faktura jest dowodem księgowym?

Kiedy faktura jest dowodem księgowym?

Od obecnego roku obowiązują nowe reguły tworzenia pism korygujących, w szczególności faktur i not. Warto więc przypomnieć zmiany prawne.

Fakturę korygująca wystawia tylko i wyłącznie sprzedawca dóbr, w sytuacji wystawienia rabatów po dokonaniu transakcji nabycia lub błędnego wprowadzenia nieprawidłowej ceny przedmiotów umowy. Korekta faktury powinna zawierać:

– sformułowanie, iż jest poprawką stworzonego już dokumentu,

– datę jej wystawienia oraz numer porządkowy,

– informacje widniejące na pierwotnej fakturze, szczególnie jej numer i strony transakcji oraz przedmiot zakupu,

– numer NIP nabywcy i odbiorcy,

– sumy udzielonych rabatów,

– określoną sumę podatku dochodowego,

– inne dane charakteryzujące sprzedawany produkt.

Z opisanym typem poprawek spotykamy się zarówno w przypadku faktur indywidualnych jak i zbiorowych oraz tak zwanych faktur rabatowych.

Natomiast notę korygującą wystawia nabywca towaru po zdefiniowaniu błędów. Nie można poprawić na fakturze pomyłek dotyczących wartości i ilości nabywanego dobra, kwot rabatów, progów podatku oraz jego wartości. Dla owych zmian niezbędne jest wystawienie wyżej scharakteryzowanej faktury poprawkowej.

Dziś akceptacje zmian w ramach noty podatkowej możemy przekazać dobrowolnie, jednakże powinien to zrobić podmiot kreujący oryginalny dokument sprzedaży. Definiuje to, iż aktualizacja może zostać potwierdzona drogą mailową, a nie jak do tej pory, odręcznym podpisem sprzedającego.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jakie obszary obejmuje Konwencja USA?
Next Ile powinno trwać postępowanie podatkowe?

Może to Ci się spodoba

Faktura 0 Comments

Faktury korygujące in plus – kiedy odliczyć naliczony podatek?

Zgodnie z przepisami podatkowymi prawo do obniżenia kwoty należnego podatku tworzy się w rozliczeniu, w którym podatnik dostał fakturę lub w ciągu dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W przypadku, gdy nabywca

Faktura 6 komentarzy

Najlepszy program do fakturowania

Jeśli zastanawiasz się co mógłbyś zmienić w swojej firmie, żeby lepiej funkcjonowała, to znamy odpowiedź. Nowy program Faktura Small Business Handel pozwoli Ci na lepszą obsługę klienta i równocześnie wydajniejszą

Faktura 0 Comments

Anulowanie fakturt VAT – kiedy możliwe?

Każda transakcja w firmie jest zapisywana i poświadczana wypisaniem faktury w dwóch egzemplarzach. Bywają sytuacje, gdy faktura jest nieprawidłowo sporządzona (zawiera błędne informacje) lub klient wycofuje się z zakupu (ma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź