Kiedy spółka osiąga dochody?

Kiedy spółka osiąga dochody?

Na podstawie ustawy dotyczącej podatku dochodowego bezpłatne poręczenie osoby powiązanej ze spółką jest traktowane jako przychód. Oznacza to, iż od takiej pomocy należy odliczyć i zapłacić podatek.

Wartość owego świadczenia określa się na bazie cen stosowanych wobec obcych jednostek opisanych w ustawie o podatku dochodowym lub w oparciu o ceny rynkowe. Akcjonariusze proponują swoją pomoc najczęściej w formie wyrównania kredytu bądź uregulowania długów u współpracowników. Nie podpisują ze spółką żadnej umowy pożyczki, ponieważ zależy im na maksymalizacji zysków organizacji, która również jest ich firmą.

Konieczność podatkowa spotyka się z dezaprobatą przedsiębiorców, którzy nie rozumieją dlaczego dobrowolna pomoc wspólnika musi zostać zmniejszona o podatek przychodowy. Niestety w zakresie prawa środki pochodzące z prywatnego rachunku akcjonariusza są przychodem dla organizacji.

Decydując się na taką formę poprawy sytuacji finansowej spółki, najbezpieczniej zgłosić się do lokalnego Urzędu Skarbowego z prośbą o wydanie indywidualnej opinii. Takie postępowanie uchroni działalność gospodarczą przed przyszłymi karami za nieodprowadzenie podatku dochodowego.

Ewelina Uroda
gazetapodatkowa.net

Previous Co ująć w ostatniej inwentaryzacji firmy?
Next Czy można prowadzić biuro rachunkowe nie mając certyfikatu księgowego?

Może to Ci się spodoba

Przychód i dochód 0 Comments

Jak rozumieć ustawę o CIT?

Często w momencie, gdy podatnik pobiera pełną sumę wynagrodzenia przed zrealizowaniem zadania, pojawia się problem z rozliczeniem. Ustawa o CIT opisuje jak należy postąpić, jednak niektóre organy podatkowe nie akceptują

Przychód i dochód 0 Comments

Zakup alkoholu nie jest przychodem

Zakup alkoholu, głównie z myślą o spotkaniach integracyjnych, naradach, nie mogą zostać potraktowane jako źródło przychodu. Nie ma znaczenia rodzaj i ilość serwowanych napojów wyskokowych. Decyzja ta pochodzi z wyroku

Wiadomości 3 komentarze

Jak opodatkować zapłatę przez wykonaniem zlecenia?

Niejednokrotnie jesteśmy zobowiązani zapłacić tak zwana zaliczkę, przed wykonaniem dla nas usługi. Niektórzy płacą całość zobowiązania przed fizycznym odbiorem zlecenia. Przedsiębiorca w takiej sytuacji musi się zastanowić, w którym okresie

3 komentarze

 1. magda
  04 sierpnia, 18:12 Reply
  A czy ktoś może mi uświadomić ile wynosi kwota wolna od podatku? I czy te same zasady obowiązują również spółkę?
 2. Pep
  06 sierpnia, 13:32 Reply
  Ponawiam pytanie osoby wyżej, czy ktoś wie o kwocie wolnej od podatku?
 3. Anna
  11 sierpnia, 19:20 Reply
  Niestety artykuł zawiera bardzo mało informacji, warto pomyśleć o jego delikatnej aktualizacji. Sporo się zmieniło w prawie jeśli chodzi o spółki.

Zostaw odpowiedź