Kiedy zaliczka podlega opodatkowaniu?

Kiedy zaliczka podlega opodatkowaniu?

Bardzo często nabywcy wpłacają zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez usługodawcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w momencie rezygnacji z odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.

Zgodnie z rozporządzeniem o podatku VAT, obowiązkowy podatek od zaliczek, rat i przedpłat należy zapłacić w momencie ich zaksięgowania, a nie realnego wywiązania sie stron z umowy kupna-sprzedaży. Pozostała wartość podatku zostanie uwzględniona w momencie uzyskania reszty pieniędzy, już po wykonaniu zlecenia na prośbę nabywcy.

Podstawą do ustalenia podatku VAT jest faktura opisująca działania pomiędzy zainteresowanymi stronami. Oznacza to, iż dla przedpłaty należy stworzyć taki dokument, by uiszczony podatek miał podstawę prawną. Wystawiając fakturę po wywiązaniu się ze zlecenia i zapłaceniu zaliczki, należy zmniejszyć konieczną kwotę o wartość przedpłaty i ująć mniejszą zaliczkę na rzecz podatku przychodowego.

Na przesłanie dokumentu zaświadczającego transakcje firma przyjmująca zlecenie ma tydzień. Oznacza to, iż po tym czasie klient ma prawo żądać wystawienia faktury natychmiast. Pamiętajmy, że o progu podatku decyduje grupa do której należy zlecone zadanie bądź typ zakupionych produktów.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak dzielimy koszty uzyskaniu przychodu?
Next Czy opłatę za samochód prywatny można wprowadzić w koszty firmy?

Może to Ci się spodoba

Co ująć w ostatniej inwentaryzacji firmy?

Przedsiębiorca, który wszczął procedury likwidacji prowadzonej jednostki gospodarczej, jest zobligowany stworzyć spis z natury dóbr wchodzących w skład kapitału firmy. Owy rejestr obejmuje produkty i usługi objęte obowiązkiem odliczenia podatku

Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Osoby, których firma funkcjonuje w ogólnie pojętej branży nauczania, mogą oczekiwać na różnego rodzaju zniżki podatku. Które przedsiębiorstwa nie muszą się obawiać o swoje ulgi podatkowe? Zazwyczaj firmę w branży

Kto może być zwolniony z podatku VAT?

Nie każda aktywność gospodarcza wiąże się z obowiązkiem uiszczania podatku dochodowego. Gdy zrealizowane transakcje przez firmę nie przekroczą wartości 150 tysięcy złotych, nie ma obowiązku odprowadzać podatek VAT. Do limitu

1 Comment

  1. Janka
    Wrzesień 15, 15:44 Reply
    Każdy poważny przedsiębiorca powinien brać zaliczkę, żeby nie zostać oszukanym. Ale z drugiej strony moim zdaniem nie powinna być ona opodatkowana. Chociaż jedna rzecz niech nie będzie objęta podatkiem.

Zostaw odpowiedź