Kto może być zwolniony z podatku VAT?

Kto może być zwolniony z podatku VAT?

Nie każda aktywność gospodarcza wiąże się z obowiązkiem uiszczania podatku dochodowego. Gdy zrealizowane transakcje przez firmę nie przekroczą wartości 150 tysięcy złotych, nie ma obowiązku odprowadzać podatek VAT.

Do limitu dochodowego przedsiębiorca nie wlicza:

– płatnej dostawy towarów zwolnionych prawnie z przedmiotowego opodatkowania,

– usług zaznaczonych w normach, jako nieobjęte podatkiem VAT,

– korzystania z dóbr innego przedsiębiorcy, który określił dane towary w środkach trwałych bądź wartościach rzeczowych i prawnych.

Dla aktywności maklerskiej, opierającej się na funduszach powierniczych i bazującej na umowie zleceniu, agencyjnej lub komisu dochód definiuje się na bazie prowizji. Najczęściej owa kwota to iloczyn stawki prowizji i jej trzydziestokrotności.

Chcąc odprowadzać podatek w wyżej określony sposób należy określić ten fakt do zamiejscowego Urzędu Skarbowego. Po uzyskaniu statusu podatnika przedmiotowo uwolnionego od podatku VAT, nie musimy składać deklaracji VAR – R, odrębnych wniosków dochodowych oraz płacić od wykonanych operacji podatku. Jednakże musimy zastosować uproszczoną ewidencję rachunkową, by na bieżąco monitorować nieprzekraczanie limitu pozwalającego na owe ulgi.

Pojedynczy biznesmeni nie mogą zostać odizolowani z odliczania podatku VAT nawet na początku działalności. Należą do nich między innymi: dostawcy ( metali, nowych samochodów, produktów określonych podatkiem akcyzowym, działek budowlanych), prawnicy, jubilerzy oraz podmioty funkcjonujące poza Polską.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak opisać koszty uzyskania przychodów w spółce z o.o.?
Next Jakie obszary obejmuje Konwencja USA?

Może to Ci się spodoba

Zwrot za materiały budowlane – kogo dotyczy i na jakich zasadach

Możliwość ubiegania się o zwrot za materiały budowlane na cele mieszkaniowe mają osoby, które wydatków dokonały po 1 stycznia 2006r. Ci, którzy zakupy materiałów poczynili po 1 stycznia 2014r. z

Kiedy musimy odprowadzić podatek od sprzedaży internetowej?

Portale umożliwiające sprzedaż jednostkowych przedmiotów są coraz bardziej popularne. Nie jest przestępstwem sprzedawanie zbędnego podarunku czy niepotrzebnej rzeczy. Jednak, jeżeli osoba prowadzi sprzedaż hurtową nie płacąc podatku może ponieść konsekwencje

Odprowadzenie podatku od otrzymanej zaliczki

Aktualnie powszechne staje się płacenie zaliczek za wykupione świadczenia między przedsiębiorstwami. Polega to na wpłaceniu przedpłaty przed realizacją świadczenia, w następnej kolejności kwotę trzeba uregulować po wykonanym świadczeniu. Z tego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź