Kupiłeś dom we Francji? Sprawdź czy należy Ci się ulga

Kupiłeś dom we Francji? Sprawdź czy należy Ci się ulga

Podatnik, który sprzeda odziedziczone w spadku mieszkanie nie musi płacić podatku PIT jeśli nabędzie nieruchomość, w której zamieszka. Taka ulga obejmuje również tych, którzy zakupią dom za granicą. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ulga nie przepadła?

Sprawa, która dotyczy jednego z podatników, spadkobiercę mieszkania po matce, może dotyczyć wielu z nas. Postanowił on spieniężyć nieruchomość a za zdobyte środki kupić dom we Francji. W domu tym planował zamieszkać wraz z córką i jej rodziną. Spodziewał się, że będzie mógł skorzystać z ulgi w związku z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Pierwotnie fiskus nie przyznał mężczyźnie racji, w interpretacji do jego zapytania Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że ulga mu się nie należy. Takie stanowisko zajął urzędnik, który został poinformowany, że podatnik chce mieszkać początkowo na przemian i w Polsce i we Francji. Jednak wówczas dom nie byłby wykorzystywany przez niego do całorocznego zamieszkania. Zatem pierwsze pytanie mężczyzny spotkało się z odmową.

W kolejnym zapytaniu mężczyzna sprecyzował, że będzie on cały rok mieszkał w kupionym we Francji domu, jednak będzie go dzielił z córką i jej rodziną. Tu Dyrektor IS w Katowicach przyznał podatnikowi słuszność, gdyż w tym przypadku spełni on dwa warunki: będzie właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości i jednocześnie będzie w niej zamieszkiwał. Jednak, skoro dom jest użytkowany zarówno przez podatnika, jak i przez jego córkę, prawo do skorzystania z ulgi będzie należało się mężczyźnie tylko w tej części, w jakiej pozostaje udział metrażu zajętego przez podatnika w stosunku do całego metrażu domu.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Akcyza – za złomowanie sprowadzanych aut osobowych
Next Korekta zeznania podatkowego

Może to Ci się spodoba

Zwrot za materiały budowlane – kogo dotyczy i na jakich zasadach

Możliwość ubiegania się o zwrot za materiały budowlane na cele mieszkaniowe mają osoby, które wydatków dokonały po 1 stycznia 2006r. Ci, którzy zakupy materiałów poczynili po 1 stycznia 2014r. z

Kiedy małżeństwo odliczy ulgę podatkową od darowizn?

Akcje reklamowe namawiają nas do odliczania 1% podatku na organizacje dobroczynne. Niektórzy z nas przelewają większe kwoty niosące pomoc najbiedniejszym. Gdy rozliczamy się w małżeństwie warto takie sumy przekazywać ze

Zmiana przeznaczenia budynku a odliczenie w ramach ulgi odsetkowej

Podatnik w ramach ulgi odsetkowej nabył lokal mieszkalny, będącego w budynku, w którym deweloper zmienił jego użytkowanie z koszarowego na mieszkalny wielorodzinny. Deweloper dokonał rozbiórki budynku pozostawiając tylko fundamenty i

1 Comment

  1. Pablo
    Październik 26, 21:05 Reply
    A tam czasami nie ma 75 % podatków ? Kto normalny kupiłby tam colwiek :)

Zostaw odpowiedź