Napiwki z podatkiem?

Napiwki z podatkiem?

Napiwki to dodatkowe źródło dochodu dla pracowników restauracji, barów, pubów i ogólnie pojętych punktów gastronomicznych. Za dobrze wykonaną pracę, kulturalną obsługę i pomoc na najwyższym poziomie klienci zwykli wynagradzać małymi sumami. Czy dochody płynące z napiwków powinny być opodatkowane?

Według polskiego prawa za dochód uważa się wynagrodzenie podstawowe oraz dodatkowe świadczenia (nie zawsze wypłacane przez pracodawcę). Zatem zgodnie z przepisami napiwki są takowymi świadczeniami dodatkowymi i są częścią miesięcznej pensji. W takim przypadku niezbędne będzie deklarowanie pozyskanych pieniędzy z rozliczeniu podatkowym i odprowadzenie należnego podatku z tego tytułu.

Jednak trochę inaczej sprawa wygląda jeśli uzna się napiwki jako zyski płynące z innych źródeł. Przede wszystkim chodzi o sytuacje, w których pieniądze przekazywane są na linii kelner-konsument i nikt poza tymi osobami nie zna wysokości napiwku. W związku z tym trudne, a nawet niemożliwe do oszacowania staje się dodatkowe wynagrodzenie. Oznacza to, że nie musi znajdować się w rocznym zeznaniu.

Dodatkowo należy pamiętać, że zatrudniający również nie ma obowiązku rozliczać podatku lub wystawiać fakturę.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak odbywa się egzekucja administracyjna?
Next Prywatne lekcje bez VAT?

Może to Ci się spodoba

Pracownik 0 Comments

Zakup wycieczki przez przełożonego a zysk dla podwładnego

Oprócz pakietów socjalnych niektórzy pracodawcy proponują swoim podwładnym finansowanie wakacji. Jest to wspaniałe rozwiązanie. Jednakże jak to wygląda z perspektywy prawa? Czy wykupienie wakacji jest zyskiem pracownika? Wedle ustawy takie

Pracownik 0 Comments

Jak rozliczyć prezenty okolicznościowe dla podwładnego?

Wielu przełożonych chce nagradzać swoich pracowników różnymi premiami. Niektórzy wręczają dodatkowe prezenty przy okazji różnych świąt (Boże Narodzenie, Wielkanoc, urodziny). Jest to dobrowolny wybór przedsiębiorcy, który dba o swoją kadrę.

Pracownik 3 komentarze

Formularz PIT-36 nie tylko dla przedsiębiorców

Formularz PIT-36 najczęściej wypełniają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jednak nie tylko oni. Przedstawiamy sytuacje, w których PIT-36 musi zostać wypełniony przez osobę prywatną. Praca za granicą Formularz PIT-36 przeznaczony jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź