Nowe stawki podatku VAT

Nowe stawki podatku VAT

Kwiecień 2013 roku przyniósł spore zmiany w zakresie podatku VAT. Najczęściej są to podwyżki.

Najwięcej kontrowersji wywołała podwyżka podatku od kawy latte. Pozycja 24 załącznika numer 3 ustawy o podatkach VAT mówi o podwyżce stawki VAT do 23% dla odpadów zwierzęcych surowych nie nadających się do spożycia oraz wełny szarpanej. Do odpadków niejadalnych zwierzęcych należą:

– sierść,

– kości,

– rogi,

– skorupy,

– kopyta,

– paznokcie itp.

Z obniżką spotkały się napoje bezalkoholowe, jednakże ta definicja została ściśle określona. Obniżona stawka nie dotyczy napoi z dodatkiem tłuszczu mlekowego, naparu kawy i herbaty. Stawka VAT dla kaw i herbat wynosi 23%.Przedmioty ludowe i rękodzieła oznaczone atestem Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej objęte są wysokim 23% zwrotem podatkowym.

Dodatkowe koszty nie unikną stacje radiowe i telewizyjne. W aktualizacji normy zrezygnowano ze stawki preferencyjnej dla:

– usług związanych z produkcją programów telewizyjnych,

– nagrywania na żywo transmisji,

– programów radiowych,

– emisji programów nie zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 34 ustawy o VAT.

Jednocześnie stawka 8% podatku VAT została utrzymana w przypadku usług elektronicznych umożliwiających odbiór programów i audycji radiowych. Dotyczy to między innymi urządzeń do odbioru sygnałów, bez funkcji programów na zamówienie.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Czy można opodatkować wynajęcie komputerów od zagranicznej firmy?
Next Czy dobra używane są objęte podatkiem VAT?

Może to Ci się spodoba

Rozliczenia VAT 2 komentarze

VAT-8 i VAT-9M – kto i kiedy musi składać te deklaracje

Druk VAT- 8 służy do rozliczania transakcji prowadzonych przez przedsiębiorcę, który nie jest czynnym podatnikiem VAT. Co do zasady, tacy przedsiębiorcy nie składają fiskusowi żadnych deklaracji związanych z VAT, jednak

VAT a wartość aportu

Wyznaczenie wartości świadczenia niepieniężnego wnoszonego do kapitału zakładowego spółki to czynność, która może nastręczyć pewnych problemów, szczególnie gdy świadczenie to będzie stanowiło podstawę opodatkowania VAT. Kwestią dyskusyjną jest uznawanie wartości

Rozliczenia VAT 1Comments

Gminy centralizują rozliczenia VAT

W 2013r. Naczelny Sąd Administracyjny odmówił jednostkom budżetowym prawa samodzielności jako podatnika VAT. Tej jesieni takie stanowisko zajął również Trybunał Sprawiedliwości UE. Gminy muszą przejąć przejąć rozliczenia VAT jednostek podległych.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź