Przestępstwa w branży deweloperskiej

Branża deweloperska cieszy się ogromnym zainteresowaniem inspektorów skarbowych przede wszystkim dlatego, że w każdym roku notuje się bardzo dużą ilość oszustw i przestępstw. W trakcie kontaktów z deweloperami trzeba się wykazywać zdrowym rozsądkiem o rozwagą. Jakie błędy klienci popełniają najczęściej?

Zwykle klienci uważają, że jeśli weszli w posiadanie mieszkania lub innej nieruchomości są jej właścicielami i mogą robić z nimi, co tylko chcą. Tak do końca nie jest. Przede wszystkim dlatego, ze polskie prawo czuwa nad nielegalnym handlem mieszkaniami (od kupna do sprzedaży musi upłynąć ustawowy czas, ponieważ szybkie transakcje są traktowane jako chęć wzbogacenia się w krótkim czasie). Niejednokrotnie właściciel zapomina, że gdy kupuje działkę musi pokonać przekształcenia w zależności od potrzeb (działki rolne, działki budowlane).

Oprócz osób indywidualnych także przedsiębiorcy prężnie działają na rynku nieruchomości. Sprzedają i kupują budynki lub biura, remontują i sprzedają. Często zapominają uwzględnić w księdze przychodów i rozchodów informacji, że dokonano zakupu budynku (to również należy do przychodu firmy).

Jednak rekordy bije chwyt polegający na powzięciu pieniędzy za nieruchomość bez podpisania aktu notarialnego. Nabierają się głównie osoby nie mające pojęcia o procedurach kupna-sprzedaży nieruchomości.

Warto czasami zasięgnąć rady specjalistów, bezstronnych ekspertów lub firm pośredniczących, które w sposób jasny i klarowny przedstawią krok po kroku wszystkie działania i rozwieją ewentualne wątpliwości.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy założyć KPiR?
Next Od 2013 zmiany w podatku tonażowym

Może to Ci się spodoba

Kontrola podatkowa 1Comments

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca prowadzący działalność sezonową?

O działalności sezonowej mówimy wówczas, gdy prace wykonywane są w określonym czasie w ciągu roku, np. sprzedaż zniczy, prowadzenie budki z lodami czy wypożyczanie rowerów. W związku z tym działalność

Kontrola podatkowa 1Comments

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zobowiązany jest dopełniać wszystkie ustawowe formalności. Zwłaszcza wtedy, gdy chciałby wpisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to konieczne tylko po warunkiem, że

Kontrola podatkowa 0 Comments

Od 1 lipca duże firmy muszą udostępniać do kontroli fiskusa Jednolity Plik Kontrolny

1 lipca będzie istotną datą dla polskiego systemu podatkowego. Od tego dnia duże podmioty gospodarcze będą miały obowiązek przekazywania, na żądanie organów podatkowych, najważniejszych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w formie Jednolitego Pliku

1 Comment

  1. Jarek
    17 września, 14:46 Reply
    Branża deweloperska cieszy się ogromnym zainteresowaniem inspektorów skarbowych i nie ma się co dziwić, bo tam jest najłatwiej nie płacić podatków.

Zostaw odpowiedź