Składamy korektę zeznania PIT

Składamy korektę zeznania PIT

Korektę deklaracji PIT dokonuje się po zlokalizowaniu błędu w poprzednim dokumencie bądź nie dodaniu wszystkich dochodów. Typ dokumentu jest ten sam jak przy pierwszym zeznaniu podatkowym. Różnica obejmuje jedynie cel wysyłania dokumentu, gdzie dla opisywanej sytuacji będzie to korekta.

Z trudnościami mogą spotkać się podatnicy, którzy chcą zaktualizować zeznanie przedstawione kilka lat wcześniej. Wtedy warto odwiedzić stronę Urzędu Skarbowego lub zainstalować aplikację do internetowego przesyłania zeznania PIT w celu odnalezienia prawidłowej formy dokumentu.

Przy składaniu korekty nieodłącznie należy określić przyczynę zafałszowania danych w pierwszym terminie. Czasami mają miejsce sytuacje, iż urzędnicy sami wprowadzają poprawki w zeznaniach podatkowych, gdy znajdą błąd rachunkowy lub inny drobny tego typu.

Ważną sprawą przy tego typu krokach jest upewnienie się, czy zeznanie podatkowe nie zostało uznane za przedawnione. Inne są daty ważności dla poprawek mówiących o zapłaceniu zbyt wysokiego podatku i tych charakteryzujących zbyt niskie wartości.

W związku z powyższym polski podatnik, który stwierdził fakt nadpłaty podatku w określonym okresie podatkowym, ma 5 lat na wykreowanie wniosku o jego stwierdzenie. Po upływie określonego terminu nie ma możliwość wprowadzenia korekt podatkowych.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak postępować z akcjami otrzymanymi w spadku?
Next Jakie procedury należy wypełnić w związku z delegacją pracownika?

Może to Ci się spodoba

Działalność gospodarcza 1Comments

Czy warto posiadać status małego podatnika?

Mali podatnicy to przedsiębiorcy, którzy uzyskując ten tytuł otrzymali także dodatkowe przywileje podatkowe. Owi przedsiębiorcy mają możliwość rozliczania podatku VAT po trzech miesiącach metodą kasową, wpłacać podatek dochodowy kwartalnie oraz

Działalność gospodarcza 1Comments

Jak odprowadzić formowe składki pod koniec roku?

W ubiegłym roku ustalono nowe wytyczne dotyczące opłacania zaliczki za listopad na rzecz PIT. Do tej pory należało dwukrotnie zapłacić składkę, aby zmieścić się w roku podatkowym. Aktualnie nie ma

Rozliczenia PIT-ów 3 komentarze

Formularz PIT-36 nie tylko dla przedsiębiorców

Formularz PIT-36 najczęściej wypełniają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jednak nie tylko oni. Przedstawiamy sytuacje, w których PIT-36 musi zostać wypełniony przez osobę prywatną. Praca za granicą Formularz PIT-36 przeznaczony jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź