Stupendium a podatek dochodowy

Stupendium a podatek dochodowy

Stypendium to nic innego jak pomoc finansowa dla studenta ściśle związana z osiągnięciami naukowymi lub odkryciami w wybranej dziedzinie. Są one wypłacane przez jednostki edukacyjne, najczęściej uczelnie wyższe. Czy stypendia są traktowane jako dochód?

Okazuje się, że nie. Z konieczności rozliczania są zwolnieni uczniowie, studenci i doktoranci, którzy pochwalić się mogą ponadprzeciętnymi ocenami lub badaniami.

Nie można jednak otrzymywać nieograniczonej ilości dodatków, ponieważ jest to niezgodne z prawem. Łączna suma stypendiów nie może przekraczać 3 800 zł. W sytuacji, gdy dodatki są wyższe, wówczas należy rozliczać się normalnie.

Mimo tego, że nie trzeba się rozliczać, należy i tak złożyć zeznanie podatkowe (formularz PIT-8C) powiadamiający o samym fakcie pobierania stypendium oraz wysokości. W przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku należy rozliczać się na ogólnych zasadach.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Od 2013 zmiany w podatku tonażowym
Next Za rok PIT dla rolnika

Może to Ci się spodoba

Rozliczenia VAT 1Comments

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zobowiązany jest dopełniać wszystkie ustawowe formalności. Zwłaszcza wtedy, gdy chciałby wpisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to konieczne tylko po warunkiem, że

Kontrola podatkowa 1Comments

Przestępstwa w branży deweloperskiej

Branża deweloperska cieszy się ogromnym zainteresowaniem inspektorów skarbowych przede wszystkim dlatego, że w każdym roku notuje się bardzo dużą ilość oszustw i przestępstw. W trakcie kontaktów z deweloperami trzeba się

Terminy podatkowe 7 komentarzy

Ignorowanie korespondencji od fiskusa działa na niekorzyść podatnika

Korespondencja z urzędem skarbowym należy do niemal codziennych zajęć przedsiębiorcy. Zazwyczaj podatnik wysyła różnego rodzaju deklaracje, wyjaśnienia i zapytania. Gdy urząd skarbowy kieruje list do podatnika można spodziewać się wszystkiego.

3 komentarze

 1. Jarek
  17 września, 14:46 Reply
  Stypendium to nic innego jak pomoc finansowa dla studenta ściśle związana z osiągnięciami naukowymi i nikt nie powinien nigdy odprowadzać od tego podatku.
 2. Anna
  15 sierpnia, 17:22 Reply
  Nie miałam pojęcia, że należy złożyć zeznanie podatkowe od otrzymanego stypendium... A co w przypadku, w którym stypendium otrzymuje osoba niepełnoletnia? Nie są to zawrotne kwoty, ale nadal jest to stypendium (na ogół za bardzo dobre wyniki w nauce lub sport).
 3. masia
  26 stycznia, 11:48 Reply
  Jeszcze by tego brakowało, żeby studenci musieli się z tego rozliczać. Brawo Polska.

Zostaw odpowiedź