Stupendium a podatek dochodowy

Stupendium a podatek dochodowy

Stypendium to nic innego jak pomoc finansowa dla studenta ściśle związana z osiągnięciami naukowymi lub odkryciami w wybranej dziedzinie. Są one wypłacane przez jednostki edukacyjne, najczęściej uczelnie wyższe. Czy stypendia są traktowane jako dochód?

Okazuje się, że nie. Z konieczności rozliczania są zwolnieni uczniowie, studenci i doktoranci, którzy pochwalić się mogą ponadprzeciętnymi ocenami lub badaniami.

Nie można jednak otrzymywać nieograniczonej ilości dodatków, ponieważ jest to niezgodne z prawem. Łączna suma stypendiów nie może przekraczać 3 800 zł. W sytuacji, gdy dodatki są wyższe, wówczas należy rozliczać się normalnie.

Mimo tego, że nie trzeba się rozliczać, należy i tak złożyć zeznanie podatkowe (formularz PIT-8C) powiadamiający o samym fakcie pobierania stypendium oraz wysokości. W przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku należy rozliczać się na ogólnych zasadach.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Od 2013 zmiany w podatku tonażowym
Next Za rok PIT dla rolnika

Może to Ci się spodoba

Rozliczenia PIT-ów 2 komentarze

Korekta zeznania podatkowego

Termin składania deklaracji PIT oraz CIT upływa 30 kwietnia każdego roku. Do końca kwietnia należy też wpłacić na konto urzędu skarbowego kwoty wykazane z zeznaniu rocznym jako niedopłata. Do deklaracji,

Sprzedaż akcji a podatek

Kupno i sprzedaż akcji to dzisiaj bardzo popularny sposób zarabiania pieniędzy w dość krótkim czasie. Kiedy jednak mówić należy o konieczności opłacenia podatku z tytułu sprzedaży akcji? Jest to przede

Zwolnienie z podatku, a umowa przedwstępna na kupno nieruchomości

Podatnik, który w ciągu 2 lat od sprzedaży nieruchomości przeznaczy pozyskane w ten sposób środki na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Trzeba jednak pamiętać o tym,

3 komentarze

 1. Jarek
  Wrzesień 17, 14:46 Reply
  Stypendium to nic innego jak pomoc finansowa dla studenta ściśle związana z osiągnięciami naukowymi i nikt nie powinien nigdy odprowadzać od tego podatku.
 2. Anna
  Sierpień 15, 17:22 Reply
  Nie miałam pojęcia, że należy złożyć zeznanie podatkowe od otrzymanego stypendium... A co w przypadku, w którym stypendium otrzymuje osoba niepełnoletnia? Nie są to zawrotne kwoty, ale nadal jest to stypendium (na ogół za bardzo dobre wyniki w nauce lub sport).
 3. masia
  Styczeń 26, 11:48 Reply
  Jeszcze by tego brakowało, żeby studenci musieli się z tego rozliczać. Brawo Polska.

Zostaw odpowiedź