Zakładasz firmę? Sięgnij po dotacje unijne i zwiększ swoje szanse na rozwój

Zakładasz firmę? Sięgnij po dotacje unijne i zwiększ swoje szanse na rozwój

Początek działania firmy na rynku wiąże się ze sporymi kosztami. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na pożyczkę, a oszczędności nie są wystarczające, aby pokryć wszystkie koszty, dobrym rozwiązaniem jest zawnioskowanie o dotację ze środków Unii Europejskiej.

Nie każda firma musi być wyposażona np. w specjalistyczne maszyny. Samo jednak nabycie sprzętu komputerowego, niezbędnego oprogramowania i szeregu aplikacji to spore koszty. Co w sytuacji, gdy nie masz szansy na kredyt, bo jesteś osobą bezrobotną, nie możesz sobie również pozwolić na uszczuplenie skromnych oszczędności? Okazuje się, że jest rozwiązanie w postaci dotacji pochodzących z programów realizowanych przez Unię Europejską.

Unia Europejska pomaga przedsiębiorczym

Tematyka dotacji unijnych jest poruszana w Polsce od wielu lat. Programy realizowane w poszczególnych latach są szeroko omawiane, a osoby przedsiębiorcze zachęcane do składania wniosków. Co ważne, środki pochodzące z programów opracowanych przez Unię Europejską, są dostępne dla:

  • bezrobotnych, którzy są zainteresowani stworzeniem sobie miejsca pracy i mają koncepcję na własną firmę,
  • firm, które na rynku są obecne od niedawna i potrzebują zastrzyku finansowego, aby się rozwijać (są to tzw. dotacje dla firm),
  • osób pracujących zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Znajdujesz się w jednej z powyższych grup? Masz zatem szansę pozyskać dotację i tym samym rozwinąć swój pomysł. Abyś otrzymał pieniądze, konieczne będzie złożenie wniosku.

Zanim przygotujesz wniosek – dlaczego warto zdecydować się na audyt?

Przygotowanie dobrego wniosku o dotację ze środków unijnych wcale nie jest zadaniem prostym. Ponieważ konkurencja jest duża, a perspektywa dotacyjna w latach 2014-2020 dość mocno zmieniła się w stosunku do poprzedniej, prawidłowo wypełniony wniosek to podstawa. Tylko zdobycie odpowiednio wysokiej liczby punktów gwarantuje, że otrzymasz dotację.

Nie wiesz, czy twój pomysł jest na tyle dobrze dopracowany, że otrzymasz na niego dofinansowanie? W takim razie powinieneś zdecydować się na audyt. Taki przeprowadza się w celu określenia szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Musisz jednak wiedzieć, że w przygotowanym raporcie znajdziesz również wskazówki, dzięki którym będziesz mógł poprawić konkurencyjność swojego wniosku.

Przygotowaniem audytów zajmują się firmy działające na rynku. Musisz wiedzieć, że korzystając z usług takiej, będziesz zobowiązany uiścić opłatę. Chciałbyś otrzymać profesjonalny audyt bez konieczności ponoszenia opłat? Okazuje się, że jest to możliwe – wystarczy, że skorzystasz z pomocy Idea Banku SA, który proponuje taką usługą wszystkim osobom posiadającym aktywny rachunek bankowy.

O czym pamiętać, przygotowując wniosek?

Twój wniosek będzie oceniany zarówno pod kątem formalnym, jak i merytorycznym. Chcesz założyć działalność, której prowadzenie wymaga posiadania zezwoleń? Warto się o nie postarać odpowiednio wcześniej, aby do wniosku dołączyć otrzymane promesy lub zezwolenia.

Jako osoba otwierająca działalność gospodarczą, powinieneś zwrócić uwagę na obszar, na którym firma powstaje. Wysokie bezrobocie to wyższa szansa na pozyskanie środków na otwarcie firmy. Nie zawsze musi ci opłacać wskazanie – jako siedziby przedsiębiorstwa – miejsca zamieszkania.

Starając się o kredyt w banku, musisz przedstawić biznesplan. Podobna zasada ma miejsce w przypadku starania się o środki unijne – musisz mieć plan ich zagospodarowania i przygotować strategię rozwoju firmy. Dopiero wówczas może skutecznie starać się o dotację.

Previous Małych i średnich przedsiębiorców wkrótce czekają elektroniczne kontrole podatkowe
Next Rośnie liczba oszustw w sektorze finansowym i ubezpieczeniach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Pierwsza połowa 2017 roku powinna przynieść poprawę na rynku transakcji gruntami rolnymi

Rynek transakcji gruntami rolnymi powinien wróci do dobrej kondycji w pierwszej połowie 2017 roku – ocenia Mariusz Włodarczyk z BZ WBK Leasing. Na przełomie roku pozytywny impuls dla finansowania inwestycji powinny dać dotacje

Wiadomości 0 Comments

Brytyjski lider rynku inwestycyjnego otwiera pierwsze centrum technologiczne poza Wyspami

Dobrze rozwinięta kultura biznesowa, szybki rozwój sektora technologicznego i dobrze wykształcone kadry IT – to czynniki, które przesądziły o wyborze Warszawy na lokalizację nowego centrum technologicznego dla Hargreaves Lansdown. Brytyjski lider rynku inwestycyjnego

Wiadomości 0 Comments

Polacy chcą płacić bezgotówkowo, ale wciąż brakuje terminali do akceptacji kart

Ponad połowa Polaków zdecydowanie woli płacić za zakupy bezgotówkowo. Konsumenci doceniają szybkość i wygodę takiej transakcji oraz fakt, że nie muszą mieć przy sobie gotówki i wyliczać odpowiedniej kwoty przy sklepowej kasie. Wciąż jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź