Zyski walutowe – czy trzeba od nich odprowadzić podatek?

Zyski walutowe – czy trzeba od nich odprowadzić podatek?

Prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz stałego dostępu do walut obcych? Jeżeli cenisz sobie szybkość transakcji i przede wszystkim oszczędności, to z pewnością korzystasz z kantoru internetowego. Czy wiesz jednak, że od zysków walutowych powinieneś odprowadzić podatek?

 

Kantory internetowe działają w sieci bardzo prężnie, a z roku na rok ich oferta jest coraz obszerniejsza. Wszystko dlatego, że dziś z ich usług korzystają nie tylko klienci indywidualni (którzy potrzebują np. franków szwajcarskich, aby uregulować ratę kredytu hipotecznego), lecz także firmy.

Jeżeli jesteś właścicielem dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, które współpracuje z zagranicznymi podmiotami i w związku z tym często potrzebujesz dostępu do waluty obcej, to możesz zastanawiać się, czy i kiedy powinieneś odprowadzić podatek od zysków walutowych. Dowiedz się więcej, aby nie okazało się, że będziesz miał poważne problemy.

Co w przepisach?

Nie zatrudniasz księgowej, ale samodzielnie prowadzisz księgi rachunkowe swojej firmy? W takim razie musisz wiedzieć, że ciąży na tobie obowiązek uregulowania podatku od zysków walutowych. Wynika to z zapisów znajdujących się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli w kantorze internetowym kupujesz waluty od dłuższego czasu, to z pewnością zauważyłeś, że nie zawsze na takiej transakcji zarabiasz – zdarza się, że sporo tracisz. Z twojego punktu widzenia ważne jest to, że:

  • dodatnie różnice kursowe powiększają dochody, które osiągasz w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • ujemne różnice kursowe możesz zaliczyć do kosztów firmy, dzięki czemu kwota podatku, który będziesz musiał odprowadzić do urzędu, będziesz niższa.

Niezależnie od tego, czy zarabiasz, czy też tracisz na wymianie waluty, konieczne jest, abyś wykazał te transakcje w księgach rachunkowych prowadzonych dla firmy. W przeciwnym razie w wypadku kontroli musisz liczyć się z karami finansowymi.

Gdzie korzystnie kupić walutę?

Gdy mowa o zakupie waluty obcej, to możesz się zastanawiać, gdzie zrobić to najkorzystniej. Dziś w internecie działa wiele kantorów internetowych, co znacząco utrudnia wybór. Który kantor ma niski spread i proponuje korzystne warunki współpracy przedsiębiorcom?

Fritz Exchange to kantor internetowy, który na rynku istnieje od ponad 5 lat. Dla bezpieczeństwa pieniędzy wszystkich klientów ważne powinno być to, że czerpie on z bogatego, bo ponad 20-letniego doświadczenia grupy finansowej Fritz Group. Jeżeli dodać do tego nowoczesne zabezpieczenia i niski spread, to należy uznać, że jest to jeden z najlepszych kantorów aktualnie działających w sieci.

O innowacyjnym podejściu Fritz Group do kwestii wymiany walut świadczy również to, że firma ta jest właścicielem kantoru automatycznego (korzystając z urządzenia przypominającego gabarytami bankomat, możesz zakupić walutę bez pośredników).

Czy jako przedsiębiorca możesz liczyć na lepszą ofertę?

Prowadząc firmę, potrzebujesz stałego dostępu do walut obcych. Czy korzystając z usług kantorów internetowych, możesz liczyć np. na dodatkowe zniżki lub sprawniejszą obsługę? Wszystko zależy od tego, na współpracę z jakim kantorem internetowym się zdecydujesz.

Kantor internetowy Fritz Exchange przygotował specjalną ofertę dla podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na to, że:

  • W przypadku regularnych lub dużych wymian środków (powyżej 10 tys. euro) będą mogli negocjować wysokość spreadu. Takie rozwiązanie gwarantuje dobry kurs, a zatem oszczędności.
  • Do ich dyspozycji będą trzy grupy pracowników Fritz Exchange. Mowa o fachowcach, którzy: pomogą w objaśnieniu działania serwisu (specjaliści z biura obsługi klienta), negocjują z klientem wysokość spreadu (doradcy ds. rynków finansowych) i przygotowują merytoryczne artykuły o aktualnej sytuacji na rynkach finansowych (dealerzy walutowi/traderzy).

Wdrożenie takich rozwiązań spowodowało, że 90% transakcji w kantorze Fritz Exchange jest realizowanych w ciągu 15 minut. Może również twoje zlecenie powinno być tak szybko zrealizowane?

Previous Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych może uniknąć dalszych podwyżek cen
Next Tylko 50 proc. małych i średnich firm udaje sę samodzielnie odzyskać długi

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Ponad 500 mln zł na sfinansowanie budowy ok. 3 tys. tanich mieszkań czynszowych

Do końca września towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe mogą składać wnioski o kredyty na budowę tanich mieszkań czynszowych. To druga edycja programu, w której na inwestorów czeka ponad 540 mln

Finanse 0 Comments

Rekordowe oszczędności w III filarze. Polacy odłożyli na emeryturę ponad 9 mld zł

Na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polacy zgromadzili ponad 9 mld zł. Środki zbierane w III filarze to nie tylko zabezpieczenie przyszłości, lecz także możliwość skorzystania z ulg podatkowych.

Wiadomości 2 komentarze

Handel mobilny a podatki

Aktualnie ogromną popularnością cieszy się handel obnośny, czyli mobilna sprzedaż towarów i usług. Zwykle to sprzedawca przyjeżdża do zainteresowanego klienta lub odwiedza wszystkich mieszkańców osiedla, żeby zaprezentować swoją ofertę. Jak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź