Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi w koszty firmowe. Stanowi to duże wsparcie, szczególnie dla działalności, które mają więcej samochodów.

Sezonowa wymiana opon jest możliwa i daje przedsiębiorcy sposobność do zapisania tej usługi w koszty. Od razu zmniejsza to podatek należny urzędom skarbowym. Prawo do odliczeń posiadają tylko ci, którzy objęci są podatkiem liniowym w wysokości 19% lub oblicza się na zasadach ogólnych, czyli wedle stawek 18% i 32%. Istotne jest, aby samochód znajdował się w ewidencji firmy lub był eksploatowany na zasadach kilometrówki (koszty użytkowania osobistego samochodu w celach zawodowych).

Prócz wymiany opon przedsiębiorca może odliczyć od podatku także kupno tychże opon oraz ich przechowywanie w następnych miesiącach.

Są jednak restrykcje, żeby osoby prowadzące firmę nie nadużywały uprawnień do częściowego zniesienia podatku. Najwięcej można odliczyć do 400 zł na jeden pojazd. Oprócz tego dodatkowe 23% VAT (około 75 zł) i zmniejszony, że jeśli firma ma dużo pojazdów, wówczas automatycznie więcej oszczędzi na wymianie opon.

Jeśli przedsiębiorstwo umieściło w ewidencji wszystkie samochody może doliczyć w koszty nie tylko wymianę opon, ale również pozostałe koszty związane z użytkowaniem pojazdu, na przykład naprawy u mechanika lub zakup uszkodzonych lub zużytych części. Gdy przedsiębiorca rozlicza się z kilometrówki jest obarczony limitem wydatkowym. Limit ten określany jest na w oparciu o różne parametry, np. przebieg lub pojemność silnika.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Skutki podatkowe zawieszenia działalności
Następny Czym jest druk SD-Z2?

Może to Ci się spodoba

Kiedy do kosztów 1 Komentarz

AC a reperacja pojazdu służbowego

Użytkowanie samochodu służbowego wiąże się w ryzykiem wypadkowym. Gdy dojdzie do kolizji przedsiębiorca może (na podstawie AC) reperować pojazd. Zatem czy naprawdę można uznać za koszty uzyskania przychodów? Wedle ustawy

Kto może być zwolniony z podatku VAT?

Nie każda aktywność gospodarcza wiąże się z obowiązkiem uiszczania podatku dochodowego. Gdy zrealizowane transakcje przez firmę nie przekroczą wartości 150 tysięcy złotych, nie ma obowiązku odprowadzać podatek VAT. Do limitu

Zwolnienia 0 Komentarz

Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Osoby, których firma funkcjonuje w ogólnie pojętej branży nauczania, mogą oczekiwać na różnego rodzaju zniżki podatku. Które przedsiębiorstwa nie muszą się obawiać o swoje ulgi podatkowe? Zazwyczaj firmę w branży

Najczęstsze problemy 0 Komentarz

Jak opisać remanent w KPiR?

Zmorą wielu handlowców jest konieczność przeprowadzenia remanentów. Obowiązek ten wiąże się z wieloma zobowiązaniami, wyrzeczeniami i formalnościami. Jak ująć różnice wynikające z remanentu w KPiR? Wedle prawa remanent powinien zostać

Czy udzielenie pożyczki członkom rodziny jest opodatkowane?

Czy w sytuacji, gdy matka podpisuje ze swoją córką umowę na pożyczkę za takie działanie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ jest to czynność nieobjęta podatkiem,

Koszty 0 Komentarz

Co z zakupem artykułów papierniczych?

Wiele firm, szczególnie tych większych, posiada sekretariaty lub biura dla swoich pracowników. Oczywiste jest, że w takich warunkach konieczne jest korzystanie z artykułów papierniczych (np. długopisy, zeszyty, segregatory, zakreślacze itd.).

2 komentarze

  1. Adamek
    11 września, 14:41 Odpowiedz
    Jeżeli wymiana opon następuje w samochodzie firmowym to zgodzę się, że można to podpiąć pod koszty firmowe. Jeżeli wymiana osób jest w samochodzie prywatnym to moim zdaniem nie powinno to być dozwolone.
  2. Tasior
    15 września, 15:56 Odpowiedz
    Zgadzam się z poprzednikiem. W ogóle pracodawca powinien sprawdzać, czy jego pracownik używa samochodu do celów prywatnych, czy do celów służbowych, bo to nie jest do przyjęcia, co się dzieje.

Zostaw odpowiedź