E-commerce w Niemczech – co warto wiedzieć?

E-commerce w Niemczech – co warto wiedzieć?

Polski rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rosnących w Europie. Biorąc tylko pod uwagę kilka ostatnich lat, średnioroczny wzrost e-handlu według Retailx przekraczał 20 proc. Znane polskie marki działają już nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. Często wybieranym kierunkiem są dla nich Niemcy. Co warto wiedzieć o rynku e-commerce naszych zachodnich sąsiadów?

Sprzedaż online w Niemczech

Ogromną zaletą działalności prowadzonej w sieci jest to, że można kierować ofertę do mieszkańców różnych krajów, mając siedzibę np. w Polsce. Korzystają z tego nasze rodzime marki, które decydują się na wejście na rynek niemiecki. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, to właśnie nasi zachodni sąsiedzi są najczęstszym kierunkiem ekspansji polskich marek z rynku e-commerce. Wynika to m.in. z bliskości tego państwa – odległość powoduje, że nie ma problemu z tym, aby firma mająca siedzibę w Polsce wysyłała towar do Niemiec. Wiele na temat niemieckiego e-commerce można dowiedzieć się z raportu zatytułowanego „Rynek E-commerce w Niemczech”, który opracowała wspomniana Izba Gospodarki Elektronicznej.

Niemcy są 5. na świecie rynkiem e-commerce. Kraj ten zamieszkiwany jest przez 84 mln osób, z czego ponad 90 proc. korzysta z internetu. Jest to zatem rynek dojrzały. Tempo wzrostu w jego przypadku nie jest tak duże, jak w Polsce, choćby z tego względu, że np. pod względem dostępu do sieci trudno o jeszcze wyższy wynik. Nie zmienia to faktu, że w Niemczech zakupy online robi aż 66 mln mieszkańców! W 2019 roku rynek ten wart był 94 mld euro, natomiast prognoza na 2020 rok zakładała rezultat wynoszący blisko 104 mld euro.

Średni roczny obrót na użytkownika w e-commerce wynosi w Niemczech 1424 euro. Jeśli chodzi o płatności, to zdecydowanie dominują transfery bankowe:

 • 52 proc. – przelewy,
 • 25 proc. – portfel elektroniczny,
 • 11 proc. – karta,
 • 4 proc. – gotówka.

Jak promują się firmy w sieci? Dobre wyniki przynoszą te same działania, co w Polsce. Rezultaty daje Google Ads, pozycjonowanie, ale już np. w Niemczech serwisy społecznościowe nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak w naszym kraju. To oznacza, że umożliwiają one dotarcie do mniejszej liczby osób. Nie ma również problemu ze znalezieniem wydawców, którzy przyjmują publikacje sponsorowane – baza takich serwisów znajduje się tutaj: https://natvisor.com/pl/pozycjonowanie-niemcy.html.

Sklepy i platformy handlowe w Niemczech

Wyniki najbardziej znanych na niemieckim rynku marek z branży e-commerce są imponujące. Oto obroty, jakie osiągnęły one w 2019 roku:

 1. Amazon.de – 9278,1 mln euro,
 2. Otto.de – 3200 mln euro,
 3. Zalando.de – 1441 mln euro,
 4. Mediamarkt.de – 987,7 mln euro,
 5. Notebooksbilliger.de – 878,5 mln euro,
 6. Lidl.de – 757,3 mln euro,
 7. Bonprix.de – 601,1 mln euro,
 8. Cyberport.de – 554,7 mln euro.

Dwie pierwsze marki z listy odpowiadają za połowę całkowitego obrotu branży e-commerce w Niemczech. Firmy, które są zainteresowane wejściem na niemiecki rynek powinny mieć świadomość tego, że kupujący online w tym kraju zwracają nawet 50 proc. zamówień. Ponoć wynik ten poprawił się w czasach pandemii, ale trudno przewidzieć, jak będzie to wyglądać w najbliższej przyszłości. Jednocześnie Niemcy chętnie korzystają z możliwości kupowania za granicą – fakt, że produkt jest wysyłany do nich z Polski nie stanowi dla nich problemu.

Podsumowanie – sprzedaż online w Niemczech

Mieszkańcy Niemiec chętnie kupują online i wydają dużo pieniędzy przez internet. Polskie marki natomiast coraz częściej wchodzą na ten rynek, a z pewnością liczba firm, które zdecydują się na podjęcie tego kierunku będzie stale rosła.

Może to Ci się spodoba

Podatek od spadków i darowizn 3 komentarze

Co należy zrobić, aby zapłacić podatek od spadku?

Poniższy opis przedstawia zasady obowiązujące przy poprawnym rozliczeniu podatku od spadku: – Postępowanie sądowe: Stwierdzenie nabycia spadku Po śmierci spadkodawcy spadkobierca ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o zaakceptowaniu lub

Wiadomości 0 Comments

W ubiegłym roku upadło 750 firm

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje

Wiadomości 0 Comments

Złej jakości energia może uszkodzić sprzęt i zwiększyć rachunki za prąd

150 mld euro rocznie wynoszą straty w Unii Europejskiej z powodu tzw. złej jakości energii elektrycznej. Powoduje ona szybsze zużywanie się urządzeń, zwiększa ryzyko utraty danych, podnosi rachunki za prąd oraz prowadzi do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź