Jakie są grzywny za wykroczenia skarbowe?

Jakie są grzywny za wykroczenia skarbowe?

Działania nie będące zgodne z prawem, obarczone są koniecznością poniesienia za nie konsekwencji. W przypadku przekroczeń prawa skarbowego przewidziane są grzywny, których sumy są wyższe niż w latach ubiegłych.

W związku z podniesieniem minimalnej płacy w Polsce grzywny uległy proporcjonalnemu zwiększeniu. Przekroczenia skarbowe dzielimy na przewinienia skarbowe i przestępstwa. Z przewianiem mamy do czynienia, gdy kwota należnego podatku nie przekracza 8-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 8 tysięcy złotych. Powyżej tej sumy mówimy o przestępstwie skarbowym.

Kodeks Karny Sądowy określa wysokość grzywny za przewinienie skarbowe na postawie ilości stawek oraz ich jednostkowej dniowej wartości. Stawki oscylują w ilościach od 10 do 720 sztuk. Dzienna stawka zależna jest od dochodów oraz warunków mieszkalnych podatnika.

Wysokość zadośćuczynienia za przestępstwo zależna jest od posiadanego majątku podatnika i jego rodziny oraz od comiesięcznych dochodów. Najmniejsza grzywna za tego typu przewinienie to 160 złotych, a największa 32 000 złotych.

Mandat karny jest zadośćuczynieniem dla grzywny odnoszącej się do przestępstwa podatkowego, lecz nie przekraczającego dwukrotności wynagrodzenia. Jego wartość to: 16000-3200 złotych.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Egzekucja podatkowa - co nam zostanie?
Następny Jak ewidencjonować przychody działalności gospodarczej?

Może to Ci się spodoba

Kontrola skarbowa 1 Komentarz

Kompetencje wywiadu skarbowego

Jednym z elementów nielubianych kontroli skarbowych jest wywiad skarbowy. Zwykle przeprowadzany jest przez specjalnie do tego celu powołanego urzędnika. Jakie są szczegóły wywiadu oraz na czym dokładnie polega? W wywiadzie

Kontrola skarbowa 3 komentarze

W jaki sposób firmowe pojazdy będą sprawdzane?

Praktycznie każdy przedsiębiorca poszukuje rozwiązań prawnych i sprzyjających przepisów. Wśród całej masy jest prawo zakupu samochodu firmowego bez przymusu uiszczania podatku VAT. Jednak właściciele rzadko są rzetelny. Czy urząd skarbowy

Wiadomości 3 komentarze

Konsekwencje ukrywania dochodów

Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym oraz do opłacania należnych podatków. W przypadku, gdy obowiązki te nie są spełniane firma

Kontrola skarbowa 1 Komentarz

Podstawowe obowiązki wywiadu skarbowego

Organem podległym Ministrowi Finansów jest wywiad skarbowy, który swoją działalność rozpoczął ponad 15 lat temu i z powodzeniem działa do dziś. Zajmuje się szeroko pojętymi kontrolami skarbowymi i wskazuje nieprawidłowości.

2 komentarze

  1. Miłosz
    17 września, 14:39 Odpowiedz
    Działania nie będące zgodne z prawem, obarczone są koniecznością poniesienia za nie konsekwencji. Jeżeli chodzi o wykroczenia skarbowe, to radzę przestrzegać terminów zapłat.
  2. lakas
    13 sierpnia, 15:52 Odpowiedz
    W związku z podniesieniem minimalnej płacy w Polsce grzywny uległy proporcjonalnemu zwiększeniu... Jak zwykle.

Zostaw odpowiedź