Opłata gorsza od podatku

Opłata gorsza od podatku

Urzędnicy czasem naprzemiennie używają różnych, wydawało by się, tożsamych znaczeniowo słów. Określając podatek mianem „opłata” można zniechęcić obywatela do uregulowania należności. Takie zaskakujące wnioski wyciągnęli uczeni prowadzący badania w ramach programu „Willing to pay?”.

Jak zwiększyć skuteczność instytucji państwowych?

Coraz trudniejsza sytuacja demograficzna, ekonomiczna i fiskalna państw europejskich, zmusza nie tylko polityków, ale i uczonych do zgłębiania problemu uszczelniania systemu, ściągalności podatku. Presja społeczeństw bowiem, ukierunkowana jest na zwiększenie opieki nad starzejącymi się Europejczykami, a jednocześnie obniżanie podatków. Co raz mniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym, przy takich oczekiwaniach społecznych, powoduje zwrot działań państwa ku zwiększeniu efektywności ściągania danin na jego rzecz.

Badacze wykazują, że w różnych państwach, różne jest też podejście obywateli do kwestii nie tylko opłacania różnego typu podatków, ale również np. do instytucji państwowych. Włosi nie pokładają zaufania w organa rządowe. Negatywnie oceniają ich działania i podejmowane decyzje. Inaczej opinia społeczna kształtuje się w krajach skandynawskich. Naukowcy Europejskiego Instytutu Badawczego we Florencji zamierzają przestudiować interakcje pomiędzy społecznością, a instytucjami rządowymi, czy też politycznymi, poznać metody oddziaływania urzędów na obywateli, sposób kształtowania postaw mieszkańców państw i wpływania na podejmowane przez nich decyzje.

Europejczycy wolą podatki od opłat

Podczas prowadzonych doświadczeń wykazano, że stosowanie słowa „opłata” zamiast „podatek” powoduje zmniejszenie dokonywanych wpłat przeciętnie o 10%. Do wpłat bardziej zachęcał badanych również podatek, który podlegał później dalszej redystrybucji.

Z podanego doświadczenia badacze wysnuwają pewne wnioski. Po pierwsze dobry wydźwięk słowa podatek w świadomości społecznej, może oznaczać, że nie jest on utożsamiany ściśle z polityką. „Opłata” natomiast jest zdecydowanie negatywnie oceniana, być może niezbyt jasne jest jej przeznaczenie?

Projekt „WILLING TO PAY?”

Projekt trwa od 2012r., kiedy pogarszająca się sytuacja państw starego kontynentu zaczęła budzić niepokój polityków, ale nie tylko. Środki na realizację przedsięwzięcia przekazała Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN). Badania w ramach projektu „WILLING TO PAY?” będą prowadzone do 2017r. Podstawowe oczekiwania rządów Europy wobec projektu to przede wszystkim usprawnienie systemów podatkowych państw członkowskich.

Dotychczas uzyskane wyniki mają być weryfikowane przez prowadzenie badań na próbie społeczeństw Stanów Zjednoczonych, Włoch, Szwecji, Wielka Brytania. Naukowcy maja nadzieję zidentyfikować i poznać nie tylko relacje obywatel – państwo, ale także powody dokonywanych wyborów w państwach europejskich.

Badacze twierdzą, że tylko przez poznanie własnych obywateli, ich stosunku do władz i organów państwowych, oraz zrozumienie powodów takiego stanu rzeczy, pozwoli rządom wprowadzić efektywne reformy systemów politycznych.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Prywatny wynajem mieszkania – ryczałt czy zasady ogólne?
Next Bilety i paragony – kiedy fiskus uzna je za dowód poniesienia wydatku?

Może to Ci się spodoba

Urząd skarbowy 3 komentarze

Nadpłata podatkowa w praktyce

Nadpłata podatkowa to termin, z jakim można zetknąć się składając zeznanie podatkowe do organu właściwego, czyli właściwego Urzędu Skarbowego. Co to jest nadpłata? I czy trzeba się jej obawiać? Uspokajamy

Urząd skarbowy 0 Comments

W Polsce legalnie działające firmy hazardowe płacą jedne z najwyższych podatków w UE

W ubiegłym roku 19 firm bukmacherskich, które posiadają zezwolenie ministra finansów na działalność w Polsce, wygenerowało obroty przekraczające 7,2 mld zł i odprowadziło do budżetu państwa ponad 800 mln zł podatku od

Urząd skarbowy 0 Comments

Od dziś administracja skarbowa działa na nowych zasadach. Zmieniona struktura ma poprawić ściągalność podatków

1 marca wchodzi w życie ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Nowa struktura pozwoli lepiej zarządzać skarbówką, ma też poprawić efektywność kontroli podatkowych. Ta zmiana to krok w dobrym kierunku, ale ustawa powiela dotychczasowe

Najczęstsze problemy 0 Comments

Napłata podatku przez płatnika a wniosek o stwierdzenie nadpłaty

Gdy podatnik dokonał nadpłaty podatku, może zwrócić się do organów skarbowych o stwierdzenie nadpłaty. Czy takie samo uprawnienie występuję w przypadku płatnika podatku? Jedne z banków zamierzał wprowadzić na rynek

Egzekucja podatkowa 0 Comments

Termin – rzecz święta, nawet dla chorego podatnika

Osoby, które przez chorobę nie dotrzymały terminu, nie mogą liczyć na łaskawość fiskusa. Przekonał się o tym były członek zarządu jednej ze spółek, który ubiegał się o przywrócenie terminu na

Rozliczenia PIT-ów 0 Comments

Ruszył pierwszy etap e-Urzędu Skarbowego. Podatnik złoży tam deklarację, wyśle wniosek do urzędu i zapłaci zaległy mandat

Zaczęło się 1 lutego, potrwa do września 2022 roku. Stopniowe wprowadzanie e-Urzędu Skarbowego na razie pozwala na złożenie e-PIT-u, załatwienie spraw poprzez aplikację e-mikrofirma oraz wgląd w nieopłacone mandaty. Za pomocą kilku

11 komentarzy

 1. Kornel
  09 sierpnia, 12:43 Reply
  Wydaje mi się, że jakkolwiek by się to nazywało i tak ważniejszy jest aparat egzekwowania nieuiszczenia wpłaty niż sama nazwa. Na pewno też decydująca jest wysokość tychże opłat. Jednakże badania bardzo ciekawe.
  • Maciej90
   13 sierpnia, 23:10 Reply
   Niekoniecznie. Po prostu wprowadzenie unormowanych przepisów co do tych pojęć znacznie ułatwiłoby sprawę wszystkim.
 2. Michał
  10 sierpnia, 21:10 Reply
  Coś w tym jest. Po wypłacie trzeba narobić tysiące opłat, często całkiem wysokich. W takim razie nie ma szans, by to słowo posiadało pozytywny wydźwięk :D Chociaż podatki też nie kojarzą mi się zbyt dobrze, być może dlatego, że są takie wysokie.
 3. Misiekk
  10 sierpnia, 22:03 Reply
  Dla mnie to jedno i to samo, wcale nie patrzę jak się to nazywa, tylko jak to jest wysokie, ale widzę, że niektórzy naprawdę nie mają co robić i prowadzą takie badania pewnie za duże pieniądze, eh, bez komentarza.
  • Andrzej
   12 sierpnia, 19:32 Reply
   Z tymi badaniami to fakt, ale czymś muszą się zajmować osoby po bezsensownych kierunkach na studiach :D U mnie podatek to konieczność, a opłata to kolejny powód do narzekania Jednak dostrzegam u siebie różnicę w postrzeganiu tych słów. Nie wiem czy się cieszyć, jestem idealnym materiałem do kolejnych badań.
 4. coca
  13 sierpnia, 15:49 Reply
  Coraz trudniejsza sytuacja demograficzna, ekonomiczna i fiskalna państw europejskich, zmusza do ściągania podatku ze zwykłego człowieka. Nie normalne.
 5. JanW
  13 sierpnia, 23:11 Reply
  Ja nie widzę w tym różnicy. Dla mnie to praktycznie to samo. Według mnie bezsensowne jest również prowadzenie takich badań.
  • Lukasz17
   13 sierpnia, 23:12 Reply
   Chciałbym się dowiedzieć dlaczego w twojej ocenie prowadzenie takich badań jest bezsensowne?
   • JanW
    13 sierpnia, 23:13 Reply
    Ponieważ znając życie będą to bardzo drogie badania, a ich wynik i tak nic nie zmieni i nie wiadomo czy w ogóle będzie rzetelny.
    • Maciej90
     13 sierpnia, 23:14 Reply
     Ja z chęcią poznałbym dokładne dane co do wyników owych badań, ale masz sporo racji mówiąc, że może to dużo kosztować.
 6. grand
  23 listopada, 15:55 Reply
  Sam poznał bym chętnie wyniki tych badań. Zamiast wydawać bezsensownie nasze pieniądze to proponuję zacząć od ucięcia koryta podatnikom i pieniądze się znajdą.

Zostaw odpowiedź