Wpłata zaliczki a koszty uzyskania przychodu

Wpłata zaliczki a koszty uzyskania przychodu

Zaliczka to inaczej przedpłata stanowiąca potwierdzenie dla wykonania zleconej usługi oraz pewność, że klient nie wycofa się z dalszej współpracy. Według aktualnie obowiązującego prawa może zostać wliczona w koszty, ale jako część większego zlecenia.

Dla wyjaśnienia warto powiedzieć, że w świetle prawa za koszty uzyskania przychodu uważa się wszystkie usługi i transakcje, których wykonanie działa na rzecz przedsiębiorstwa oraz bezpośrednio wpływa na poprawę sytuacji finansowej.

Zatem aby zaliczka została wpisana w koszty uzyskania przychodu prowadzący działalność gospodarczą powinien spełnić kilka podstawowych wytycznych. Przede wszystkim zaliczka musi być przeznaczona na cel związany z działaniem firmy. Dodatkowo należy posiadać dokument potwierdzający dokonanie wpłaty (faktura, rachunek i inne).

Jeśli zaliczka nie posiada wyżej wymienionych cech nie może zostać wpisana w koszty. Błędne zakwalifikowanie może nieść za sobą konsekwencje karne i działać na niekorzyść firmy.

Trzeba pamiętać, że sam fakt wpisania zaliczki w koszty nastąpi dopiero w momencie, gdy przekazana zostanie pozostała część gotówki za zlecone świadczenie, a sama usługa wykonana.

Natomiast za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, rachunku, lub innego dowodu – w przypadku braku faktury lub rachunku.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Ulgi podatkowe dla kredytów mieszkaniowych
Następny Dostawa towaru w ramach umowy leasingowej

Może to Ci się spodoba

ABC kosztów 0 Komentarz

Czym są koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu to nic innego, jak koszty (nakłady) poniesione na osiągnięcie konkretnej korzyści. Innymi słowy nakłady włożone w osiągniecie wyznaczonego celu. Podatek od zysku przedsiębiorstwa nazywany jest podatkiem dochodowym.

ABC kosztów 5 komentarzy

Jak obniżyć koszt delegacji służbowej

W wielu branżach służbowe wyjazdy i delegacje to istotne obciążenie dla budżetu firmy. Oczywiście część kosztów, związanych z wyjazdem pracownika, można wpisać jako koszty uzyskania przychodu, jednak nie zawsze jest

ABC kosztów 1 Komentarz

W jaki sposób określane są koszty przez ustawę o rachunkowości?

Koszty są zdefiniowane przez ustawę o rachunkowości. Według niej „koszty” jest to uprawdopodobnione zmniejszenie korzyści ekonomicznych o określonej wartości, które ma miejsce w okresie sprawozdawczym. Koszty powstają w wyniku zmniejszenia

ABC kosztów 1 Komentarz

Adaptacja budynku gospodarczego a koszty uzyskania przychodów

Do ewidencji środków trwałych nie są wliczone wydatki poniesione na wykonanie prac budowlanych, dzięki którym budynek będzie dostosowany do prowadzonej działalności. Proceder ten należy zakwalifikować jako ulepszenie i wliczyć do

ABC kosztów 1 Komentarz

Jakich dochodów nie można łączyć?

Dochodem z prowadzonej aktywności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami realizowania danej usługi, czy produktu. Do owych wydatków w ramach indywidualnych zysków włączamy tylko te, które rzeczywiście są blisko

ABC kosztów 1 Komentarz

Jak opisać koszty uzyskania przychodów w spółce z o.o.?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinny stosować się do zasad odliczania podatku dochodowego od pozyskanych przychodów. Podmioty korzystające z ulg z tego tytułu, muszą mieć rzetelną bazę danych dla swoich zysków.

2 komentarze

  1. Karolina
    04 września, 14:44 Odpowiedz
    Moim zdaniem zaliczka nie powinna być wpisana w koszty uzyskania przychodu. To jest taka mała kwota, że można ją pominąć i nie bawić się w żadne wpisywanie.
  2. kiść
    10 sierpnia, 14:04 Odpowiedz
    Czy każda firma ma obowiązek wpisania zaliczki w koszty? Czy są branże, które tego obowiązku nie mają?

Zostaw odpowiedź