Charakterystyka roku podatkowego

Charakterystyka roku podatkowego

Rok podatkowy to czas, za który trzeba rozliczyć swoje dochody. Zwykle pokrywa się z rokiem kalendarzowym (12 miesięcy) i obowiązuje każdego otrzymującego wynagrodzenie obywatela. Czy zawsze rok podatkowy musi wyglądać tak samo?

Okazuje się, że rok podatkowy może być dowolnie modyfikowany przez przedsiębiorcę lub właściciela spółki. Przede wszystkim dla wygody oraz w związku z obrotami. Jednak aby zmienić cały cykl należy zawrzeć taką informację w umowie lub regulaminie spółki. Dodatkowo o całym fakcie należy poinformować odpowiedni oddział urzędu skarbowego, który powinien zaksięgować taką informację.

Jeśli przedsiębiorca nie zgłosi zmian do US, wówczas uznaje się, że nie ma zastrzeżeń do obowiązujących ustaleń i zgadza się na rok podatkowy od stycznia do grudnia.

Trzeba zatem pamiętać, aby wniosek o zmianę roku podatkowego dostarczyć w wyznaczonym terminie, ponieważ jest on jedyny i nieodwołalny. Spóźnienie z dokumentami oznacza pozostanie przy starym systemie rozliczeniowym.

Niektóre firmy nie prowadzą działalności przez cały rok, a jedynie sezonowo świadczą swoje usługi. Wówczas obowiązuje inny system i sposób rozliczenia. Jednak jego ustalenie jest indywidualne i zależy od konkretnej sytuacji.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Prywatne lekcje bez VAT?
Next Kiedy ulga rodzinna nie obowiązuje?

Może to Ci się spodoba

Przychód i dochód 0 Comments

Sprzedaż poza strefą specjalną ekonomiczną zwolniona z CIT

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedaż podzespołów do urządzeń dzierżawionych poza specjalną strefą ekonomiczną jest objęta ulgą podatkową. Jednocześnie NSA uchylił wyrok WSA oraz interpretację indywidualną, które w odmienny sposób

Dokumentacja i rozliczanie 0 Comments

Kto może złożyć podpis na zeznaniu CIT -8?

Osoba, która podpisze się pod formularzem, zapewnia o poprawności informacji w nim ujętych. Nie każdy ma predyspozycje do wzięcia na siebie takiej odpowiedzialności. W obszarze spółek kapitałowych instytucją upoważnioną do

Dokumentacja i rozliczanie 1Comments

Jak wpisać leasing do ksiąg rachunkowych?

Obecnie część przedsiębiorców posiada problemy finansowe lub kłopoty ze spłatą kredytu. Dobrym rozwiązaniem dla małych firm jest skorzystanie z leasingu. Decydują się na niego właściciele, którzy muszą zakupić pojazd mechaniczny.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź