Finansowy sukces dzieci w rękach rodziców

Finansowy sukces dzieci w rękach rodziców

Jak twierdzi Warren Buffet, to wiek, w którym uruchamiamy pierwszy biznes, ma największy wpływ na sukces w życiu. Finansowa zaradność nie bierze się jednak znikąd – przedsiębiorczym nastolatkiem, a później dorosłym stać się można przede wszystkim dzięki wiedzy przekazywanej przez rodziców i obserwacji ich finansowych poczynań. – Czego Jaś się o finansach nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał – podsumowuje Piotr Minkina z Union Investment TFI.

Sukces na miarę Warrena Buffeta nie jest być może pisany każdemu z nas i zapewne nie każde dziecko da się wychować na rekina finansjery. Finansowa zaradność jest jednak jedną z podstawowych umiejętności, która pozwala nam sprawnie poruszać się w świecie pieniędzy: zapewnić sobie odpowiedni status życia, a przy okazji efektywnie i bez obaw korzystać z dostępnych produktów finansowych. Nasze podejście do własnego budżetu jest jednak nie tyle zbiorem wyuczonych twierdzeń dotyczących pieniędzy, co ogólną postawą. Na jednym biegunie są ci, którzy boją się pieniędzy i unikają podejmowania decyzji w tym zakresie. Są również tacy, którzy czują się w temacie swobodnie, odważnie sięgają po korzystne rozwiązania, wykorzystują możliwości lub samodzielnie ich poszukują.

– Tak jak system wartości czy podejście do drugiego człowieka, świadomość finansowa buduje się w dzieciach już od najmłodszych lat – mówi psycholog i socjolog, dr Lidia Czarkowska. – Pierwszym i najbardziej znamiennym wzorcem są rodzice – to oni swoją postawą i swoim życiem pokazują dziecku, w jaki sposób radzić sobie z codziennymi finansami. Jeśli pieniądze nie są tematem tabu, wokół którego gromadzą się emocje podszyte lękiem, to łatwiej zbudować w dzieciach zdrowe przekonania i postawy. Gdy nauczymy dzieci, jak efektywnie zarządzać środkami, jak działają mechanizmy rynkowe i jak poruszać się w tym świecie, żeby odnieść sukces, z większym prawdopodobieństwem z naszego dziecka wyrośnie świadomy finansowo i zaradny dorosły – mówi dr Czarkowska.

– Jesteśmy jeszcze młodym społeczeństwem, jeśli chodzi o gospodarkę wolnorynkową. Dopiero wpajamy sobie zasady, które nią rządzą: uczymy się, czym jest stopa procentowa, a czym fundusze inwestycyjne, jak założyć własny biznes i jak skutecznie go prowadzić – mówi Piotr Minkina, ekspert Union Investment TFI. – Ma to bezpośrednie odzwierciedlenie w finansowej zaradności Polaków. Jak pokazują badania rynkowe, aż 85% z nas nie oszczędza, boimy się bardziej zaawansowanych produktów finansowych, a jednocześnie kuszeni nierealnymi zyskami wciąż dajemy się złapać w pułapki nieuczciwych instytucji. Boimy się także skorzystać z okazji i założyć własny biznes – strach przed niepowodzeniem blokuje aż 76% z nas – zauważa Piotr Minkina.

Nasza finansowa zaradność w bardzo dużej mierze zależy więc od sytuacji, w której dorastamy – od gospodarki w kraju, a przede wszystkim od przekonań panujących na temat finansów w rodzinie. Obserwując bierność finansową rodziców i nieporadne zarządzanie budżetem, z dużym prawdopodobieństwem dziecko wyrobi w sobie podobną postawę w dorosłym życiu. Z kolei otwarte podejście do pieniędzy, budowanie w dziecku przekonania o jego sprawczości w zakresie własnego budżetu, pokazywanie mechanizmów i narzędzi, którymi może się posługiwać, zbuduje jego pewność siebie i śmiałość w samodzielnym podejmowaniu decyzji finansowych. – Od tego, jaką postawę finansową reprezentują rodzice, w dużej mierze zależał będzie sukces dziecka w dorosłym życiu. Warto więc pracę zacząć od siebie, pamiętając o kilku prostych zasadach: rozmawiaj w domu otwarcie o pieniądzach, nie ukrywaj wydatków ani zakupów, nie kupuj na kredyt rzeczy, które nie są Ci niezbędne. I zapomnij o zasadzie „zastaw się, a postaw się”- podsumowuje Piotr Minkina.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Różnorodność jest zaletą obligacji
Następny Dlaczego warto wysyłać pracowników na szkolenia

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Komentarz

Długowieczność jest super, ale nie dla portfela

Żyjemy coraz dłużej i powinniśmy się z tego cieszyć. Poza oczywistymi plusami, długowieczność ma też słabsze strony. Podstawową jest to, z czego to dłuższe życie będziemy finansować. Możliwości jest kilka,

Finanse 0 Komentarz

Jaką pomoc finansową otrzymają europejskie firmy?

Aktualnie na terenie Polski powstaje coraz więcej przedsiębiorstw, które planują świadczyć swoje usługi poza granicami. Zazwyczaj jest to rynek europejski, który daje wiele możliwości rozwoju i szans na szybki zysk.

Finanse 0 Komentarz

Wszystko o koncie dewizowym

Od jakiegoś czasu bardzo popularne w Polsce stało się konto dewizowe, które ułatwia życie wielu klientom banku. Skierowane jest do osób, które korzystają z obcej waluty, aby regulować długi lub

Finanse 0 Komentarz

Charakterystyka kredytów podatkowych

Wstępem do otwarcia każdej działalności gospodarczej jest odpowiedni kapitał początkowy. Musi zostać przekazany na opłacenie najważniejszych zezwoleń, wyposażenia i załatwienie spraw formalnych. W grupie znanych kredytów na taki cel ma

Finanse 0 Komentarz

Start-upy mogą liczyć na coraz większe wsparcie finansowe

W Polsce działa ok. 2,7 tys. start-upów. Zdecydowana większość z nich, bo aż 73 proc., znajduje się na jednym z dwóch środkowych etapów rozwoju. Tylko 15 proc. jest na etapie ekspansji rynkowej. Liczba

Finanse 0 Komentarz

Chodzisz po bankach przed Bożym Narodzeniem, możesz do Wielkanocy nie dostać kredytu

Jeśli przed Bożym Narodzeniem chodzisz lub dzwonisz po bankach w poszukiwaniu najlepszego kredytu, możesz stracić możliwość jego zaciągnięcia do Wielkanocy albo nawet dłużej. Wszystko dlatego, że zwykle każda rozmowa z

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź