Jak długo czeka się na decyzje administracyjną?

Jak długo czeka się na decyzje administracyjną?

Proces administracyjny powinien zakończyć się przed upływem 30 dni. Jednakże, gdy postępowanie jest skomplikowane trwa on dwukrotnie dłużej. Daty te są elastyczne. Jeśli instytucja państwowa nie zdąży rozwiązać sprawy, może przedłużyć postępowanie, informując o tym wcześniej zainteresowanego.

Z reguły organy państwowe powinny tak funkcjonować, by zamykać sprawy biurowe szybko i zrozumiale dla podatników. Sprawy skomplikowane, czyli takie, dla których niezbędne jest przeprowadzenia postępowania dowodowego, determinują więcej czasu na określenie werdyktu. Z tego powodu jest to 60 dni.

Z miejsca powinny być załatwiane sprawy na podanie zainteresowanego, jeśli posiada on konkretne dowody lub gdy jego sytuacja konfliktowa jest jasno określona prawem. Taka sama sytuacja ma miejsce w sprawie postępowania odwoławczego od decyzji urzędu pierwszej instancji, gdzie wnioskodawca powinien uzyskać odpowiedź w ciągu 60 dni od daty złożenia skargi.

W momencie, gdy urzędy nie zmieszczą się w określonych terminach, wystosują taka informację do stron postępowania. Zainteresowani otrzymają nowy termin przewidziany na końcowe zakończenie sporu. Jeśli myślimy, iż nie było prawnych przesłanek do odroczenia wyroku, możemy stworzyć kolejne zażalenie do sądu.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jakie informacje o towarze powinny się znaleźć na paragonie?
Next Jak odliczyć ulgę za zakup kasy fiskalnej?

Może to Ci się spodoba

Podatnik w urzędzie 1Comments

Podważenie interpretacji podatkowej

Interpretacje podatkowe wydawane są przez urzędy, instytucje skarbowe oraz Ministerstwo Finansów w związku z dyskusyjnymi problemami na temat opodatkowania. Zwykle uważane są za dodatkowy wyznacznik prawa, który uściśla i szczegółowo

Podatki osobiste 0 Comments

Umowy i wymiana informacji w zakresie unikania podwójnego opodatkowania

Podwójne opodatkowanie, czyli nakładanie porównywalnych podatków w dwu państwach na tego samego podatnika, z tego samego tytułu i za taki sam okres miałoby się do tej pory dobrze, gdyby nie

Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Osoby, których firma funkcjonuje w ogólnie pojętej branży nauczania, mogą oczekiwać na różnego rodzaju zniżki podatku. Które przedsiębiorstwa nie muszą się obawiać o swoje ulgi podatkowe? Zazwyczaj firmę w branży

2 komentarze

  1. Asia
    12 września, 16:29 Reply
    Proces administracyjny niby powinien trwać 30 dni, ale w rzeczywistości czasem trwa dłużej. Nie oszukujmy się, że urzędy nie garną się do rozstrzygania spraw, a co za tym idzie trzeba cierpliwie czekać.
  2. masia
    26 stycznia, 11:42 Reply
    Przejrzeć jedną sprawę to nie jest takie proste. Wiem, bo miałam ostatnio podobny temat na wykładach i nie jest tak kolorowo.

Zostaw odpowiedź