Jak długo czeka się na decyzje administracyjną?

Jak długo czeka się na decyzje administracyjną?

Proces administracyjny powinien zakończyć się przed upływem 30 dni. Jednakże, gdy postępowanie jest skomplikowane trwa on dwukrotnie dłużej. Daty te są elastyczne. Jeśli instytucja państwowa nie zdąży rozwiązać sprawy, może przedłużyć postępowanie, informując o tym wcześniej zainteresowanego.

Z reguły organy państwowe powinny tak funkcjonować, by zamykać sprawy biurowe szybko i zrozumiale dla podatników. Sprawy skomplikowane, czyli takie, dla których niezbędne jest przeprowadzenia postępowania dowodowego, determinują więcej czasu na określenie werdyktu. Z tego powodu jest to 60 dni.

Z miejsca powinny być załatwiane sprawy na podanie zainteresowanego, jeśli posiada on konkretne dowody lub gdy jego sytuacja konfliktowa jest jasno określona prawem. Taka sama sytuacja ma miejsce w sprawie postępowania odwoławczego od decyzji urzędu pierwszej instancji, gdzie wnioskodawca powinien uzyskać odpowiedź w ciągu 60 dni od daty złożenia skargi.

W momencie, gdy urzędy nie zmieszczą się w określonych terminach, wystosują taka informację do stron postępowania. Zainteresowani otrzymają nowy termin przewidziany na końcowe zakończenie sporu. Jeśli myślimy, iż nie było prawnych przesłanek do odroczenia wyroku, możemy stworzyć kolejne zażalenie do sądu.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jakie informacje o towarze powinny się znaleźć na paragonie?
Next Jak odliczyć ulgę za zakup kasy fiskalnej?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 4 komentarze

Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?

Aktualizacja prawa w kraju skierowała uwagę na problem komunikowania się w urzędach osób niepełnosprawnych. Obejmuje to głównie Polaków głuchych i pozbawionych wzroku. Na wsparcie ze strony państwowych pracowników mogą liczyć

Wiadomości 1Comments

Jaki jest maksymalny podatek od środków transportowych w 2013 roku?

Maksymalne i minimalne stawki podatku od środków transportowych w każdym roku podawane są do wiadomości przez Ministra Finansów. W tym artykule podajemy maksymalne stawki, które obowiązują w bieżącym roku. W

Podatnik w urzędzie 2 komentarze

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych?

Zakup samochodu to poważne przedsięwzięcie, które wymaga minimalnego rozeznania w temacie. Nie zawsze polski rynek motoryzacyjny jest wystarczający, szczególnie dla ogromnych fanów czterech kółek. Poszukiwanie odpowiedniego modelu może trwać nawet

2 komentarze

  1. Asia
    Wrzesień 12, 16:29 Reply
    Proces administracyjny niby powinien trwać 30 dni, ale w rzeczywistości czasem trwa dłużej. Nie oszukujmy się, że urzędy nie garną się do rozstrzygania spraw, a co za tym idzie trzeba cierpliwie czekać.
  2. masia
    Styczeń 26, 11:42 Reply
    Przejrzeć jedną sprawę to nie jest takie proste. Wiem, bo miałam ostatnio podobny temat na wykładach i nie jest tak kolorowo.

Zostaw odpowiedź