Nowe technologie ustępują miejsca badaniom i rozwojowi

Nowe technologie ustępują miejsca badaniom i rozwojowi

Od 1 stycznia 2016r. przestaną obowiązywać ulgi na nabycie nowych technologii ustępując miejsca ulgom na wydatki badawczo – rozwojowe. Jest jednak grupa podatników, która jeszcze w przyszłym roku będzie mogła skorzystać z preferencji na zakup wartości niematerialnych i prawnych.

Nowy rok przyniesie korzystne zmiany dla tych przedsiębiorców, którzy planują wydatki na badania naukowe oraz prace rozwojowe. Wśród prac rozwojowych ustawodawca wymienia m.in. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

W zależności od rodzaju wydatku oraz wielkości przedsiębiorstwa, które korzysta z ulgi możliwe będzie odliczenie od podstawy opodatkowania od 10% do 30% kosztów.

Ulgi na B+R zastąpią dotychczasowe preferencje w zakresie zakupu nowych technologii. Jednak ci podatnicy, którzy do końca 2015r. przyjmą do ewidencji wartości niematerialne i prawne, lecz nie odliczą ich z uwagi na brak przychodu, mogą to zrobić w kolejnym roku.

Podobnie prawo do odliczeń na nabycie nowych technologii zachowają firmy, które mają ustalony rok obrotowy inny niż rok kalendarzowy. W tym przypadku prawo do odliczeń będzie obowiązywało do końca roku obrotowego obowiązującego w danym podmiocie.

Eksperci sugerują także, by przedsiębiorstwa planujące w przyszłości inwestycje w kosztowne nowe technologie takie jak systemy ERP, czy SAP rozważyły wykorzystanie spółek celowych.

Previous Z usług assistance korzysta 2,5 mln Polaków
Next Sprzedaż poza strefą specjalną ekonomiczną zwolniona z CIT

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 11 komentarzy

Wprowadzenie podatku obrotowego od sklepów wielkopowierzchniowych może kosztować branżę 3 mld zł rocznie

Objęcie sklepów wielkopowierzchniowych podatkiem obrotowym negatywnie odbije się na wynikach sieci handlowych. Propozycja forsowana przez Prawo i Sprawiedliwość może kosztować przedsiębiorców nawet 3 miliardy złotych rocznie. Najbardziej zagrożeni są wielcy detaliści, tacy

Wiadomości 0 Comments

PGNiG rozwija innowacje i współpracę ze start-upami

Nowe produkty i usługi dla klientów oparte o internet rzeczy, nowe technologie wydobycia gazu ziemnego, ochrona środowiska i alternatywne źródła energii to dziedziny, w których Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na innowacje. Ma się do

Wiadomości 0 Comments

Złej jakości energia może uszkodzić sprzęt i zwiększyć rachunki za prąd

150 mld euro rocznie wynoszą straty w Unii Europejskiej z powodu tzw. złej jakości energii elektrycznej. Powoduje ona szybsze zużywanie się urządzeń, zwiększa ryzyko utraty danych, podnosi rachunki za prąd oraz prowadzi do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź