Od stycznia same nowości w leasingu

Od stycznia same nowości w leasingu

Od tego roku w życie weszły nowe ustalenia w sprawie leasingowania. Wbrew powszechnej opinii dają wiele korzyści samym zainteresowanym i ułatwiają podstawowe procedury. Oprócz tego są sprzyjające dla tych, którzy jeszcze umów leasingowych wcześniej nie podpisywali.

Do tej pory leasing kojarzył się przede wszystkim z samochodami. Jednak nie jest tak do końca. Uaktualnione przepisy mówią, że leasing może dotyczyć również korzystania z gruntów (chodzi również o różne nieruchomości), jednak metody rozliczenia będą trochę inne. Umowa będzie uznana za zgodną z prawem tylko wówczas, gdy łączna kwota spłat będzie równa przynajmniej połowie wartości nieruchomości.

Od stycznia możliwa będzie również zmiana stron umowy leasingowej, ale pod warunkiem, że żadne z ustaleń nie ulegnie negocjacji. Oznacza to, że sposób spłaty pozostanie ten sam, a jedynie zmieni się podmiot spłacający.

Jeśli umowa leasingowa zostanie ustalona na określony czas, wówczas można mówić o czasowym koszcie uzyskania przychodu czyli możliwe jest odliczanie opłat leasingowych.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Nowości w sprawie faktur
Następny Co z kosztami sądowymi?

Może to Ci się spodoba

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Kiedy można mówić o stracie podatkowej?

Wielu przedsiębiorców zakłada dwój interes, żeby osobiście decydować o zakresie powinności oraz pozyskiwać przyzwoite pieniądze, które ułatwią funkcjonowanie na średnim poziomie. Niejednokrotnie jednak plany finansowe spadają poniżej oczekiwanego poziomu i

Dokumentacja i rozliczanie 1 Komentarz

Jak wpisać leasing do ksiąg rachunkowych?

Obecnie część przedsiębiorców posiada problemy finansowe lub kłopoty ze spłatą kredytu. Dobrym rozwiązaniem dla małych firm jest skorzystanie z leasingu. Decydują się na niego właściciele, którzy muszą zakupić pojazd mechaniczny.

Dokumentacja i rozliczanie 1 Komentarz

Czy ceny transferowe są kontrolowane?

W trakcie przygotowywania dokumentacji podatkowych lub druków indywidualnych dla firmy, nadchodzi pora na ustalenie cen transferowych. Czym są w rzeczywistości oraz kiedy powinny być stosowane? Czy ktoś kontroluje ich wartość?

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

ABC strat podatkowych – Dokumentacja i rozliczanie

Każdy przedsiębiorca otwiera firmę, aby generować zyski, które z czasem rosną. Jednak oprócz zysków są i straty jako normalna kolej rzeczy przy prowadzeniu działalności. Są jednak sytuacje, gdy straty okazują

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Jak liczyć rok podatkowy?

Termin „rok podatkowy” nie jest wyjaśniony w żadnej dedykowanej temu tematowi ustawie. Jednakże ustalone zostały uznane ogólne zasady określania roku podatkowego. Za taki uważa się rok kalendarzowy, czyli 12 miesięcy.

Podatnicy i zakres opodatkowania 0 Komentarz

Sprzedaż poza strefą specjalną ekonomiczną zwolniona z CIT

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedaż podzespołów do urządzeń dzierżawionych poza specjalną strefą ekonomiczną jest objęta ulgą podatkową. Jednocześnie NSA uchylił wyrok WSA oraz interpretację indywidualną, które w odmienny sposób

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź