Powody wszczęcia kontroli podatkowej

Powody wszczęcia kontroli podatkowej

Kontrola podatkowa powoływana jest w przypadkach szczególnych (jeśli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego) lub zupełnie losowo. Powinna wykryć nieprawidłowości i ocenić poziom przestrzegania przepisów i ustaw. Czy istnieją konkretne powody powołania kontroli podatkowej?

W kręgu zainteresowania kontrolerów podatkowych są prywatni podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni. Cała procedura przebiega w obecności urzędnika podatkowego lub celnego, czasami także burmistrza, wójta lub starosty. Wszystko zależy od rodzaju kontroli oraz powodu jej przeprowadzania. Sporadycznie procedurę może przeprowadzić Ministerstwo Finansów w ramach sprawdzenia podwładnych.

Jeśli właściciel lub podatnik nie może uczestniczyć w kontroli ma prawo powołać swojego przedstawiciela, który upoważniony zostanie do pobierania zawiadomień, wyrażania zgody na kontrolę, uczestnictwa w czynnościach podatkowych oraz odbioru wyniku postępowania.

Na zakończenie należy powiedzieć, że kontrola podatkowa odbywa się na wniosek instytucji podatkowych. Decyzja o podjęciu działań powinna mieć formę pisemną i stanowić podstawę do przeprowadzenia czynności.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Podatek CIT dla wspólnot mieszkaniowych
Next Co to są ujemne różnice kursowe?

Może to Ci się spodoba

Kontrola podatkowa 7 komentarzy

Ignorowanie korespondencji od fiskusa działa na niekorzyść podatnika

Korespondencja z urzędem skarbowym należy do niemal codziennych zajęć przedsiębiorcy. Zazwyczaj podatnik wysyła różnego rodzaju deklaracje, wyjaśnienia i zapytania. Gdy urząd skarbowy kieruje list do podatnika można spodziewać się wszystkiego.

Podatnik w urzędzie 1Comments

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zobowiązany jest dopełniać wszystkie ustawowe formalności. Zwłaszcza wtedy, gdy chciałby wpisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to konieczne tylko po warunkiem, że

Urząd skarbowy 0 Comments

Od 1 lipca duże firmy muszą udostępniać do kontroli fiskusa Jednolity Plik Kontrolny

1 lipca będzie istotną datą dla polskiego systemu podatkowego. Od tego dnia duże podmioty gospodarcze będą miały obowiązek przekazywania, na żądanie organów podatkowych, najważniejszych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w formie Jednolitego Pliku

1 Comment

  1. Jarek
    Wrzesień 17, 14:43 Reply
    Kontrola podatkowa powoływana jest w przypadkach szczególnych (jeśli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego) i moim zdaniem wszczynana jest za często.

Zostaw odpowiedź