Powody wszczęcia kontroli podatkowej

Powody wszczęcia kontroli podatkowej

Kontrola podatkowa powoływana jest w przypadkach szczególnych (jeśli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego) lub zupełnie losowo. Powinna wykryć nieprawidłowości i ocenić poziom przestrzegania przepisów i ustaw. Czy istnieją konkretne powody powołania kontroli podatkowej?

W kręgu zainteresowania kontrolerów podatkowych są prywatni podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni. Cała procedura przebiega w obecności urzędnika podatkowego lub celnego, czasami także burmistrza, wójta lub starosty. Wszystko zależy od rodzaju kontroli oraz powodu jej przeprowadzania. Sporadycznie procedurę może przeprowadzić Ministerstwo Finansów w ramach sprawdzenia podwładnych.

Jeśli właściciel lub podatnik nie może uczestniczyć w kontroli ma prawo powołać swojego przedstawiciela, który upoważniony zostanie do pobierania zawiadomień, wyrażania zgody na kontrolę, uczestnictwa w czynnościach podatkowych oraz odbioru wyniku postępowania.

Na zakończenie należy powiedzieć, że kontrola podatkowa odbywa się na wniosek instytucji podatkowych. Decyzja o podjęciu działań powinna mieć formę pisemną i stanowić podstawę do przeprowadzenia czynności.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Podatek CIT dla wspólnot mieszkaniowych
Next Co to są ujemne różnice kursowe?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 2 komentarze

Zakres działania kontrolera podatkowego

Kontroler skarbowy jest pracownikiem dowolnego urzędu skarbowego. Jego podstawowym obowiązkiem jest monitorowanie oraz karanie przebiegłych podatników, którzy nie stosują się do ogólnie przyjętego prawa. Kontrolą obejmuje się zwykle osoby prywatne

Urząd skarbowy 7 komentarzy

Ignorowanie korespondencji od fiskusa działa na niekorzyść podatnika

Korespondencja z urzędem skarbowym należy do niemal codziennych zajęć przedsiębiorcy. Zazwyczaj podatnik wysyła różnego rodzaju deklaracje, wyjaśnienia i zapytania. Gdy urząd skarbowy kieruje list do podatnika można spodziewać się wszystkiego.

Kontrola podatkowa 1Comments

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zobowiązany jest dopełniać wszystkie ustawowe formalności. Zwłaszcza wtedy, gdy chciałby wpisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to konieczne tylko po warunkiem, że

1 Comment

  1. Jarek
    17 września, 14:43 Reply
    Kontrola podatkowa powoływana jest w przypadkach szczególnych (jeśli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego) i moim zdaniem wszczynana jest za często.

Zostaw odpowiedź