Roczna deklaracja PIT-37. Jak złożyć korektę?

Roczna deklaracja PIT-37. Jak złożyć korektę?

Wielu pracowników zakłada, że dział księgowości w firmie funkcjonuje prawidłowo i bezbłędnie wypełnia PIT-11. Na tej podstawie przygotowują PIT-37 i szybko przesyłają do urzędu skarbowego. Niestety, po krótkim czasie okazuje się, że nie wszystko zostało uzupełnione dobrze i należy przygotować korektę. Jak to zrobić? Na jakich zasadach powinno się to odbywać?

W pierwszej kolejności należy przeanalizować, gdzie został popełniony błąd oraz poinformować o fakcie pracodawcę. Obowiązkiem zatrudniającego jest dokonanie korekty oraz przedstawienie jej urzędnikowi oraz pracownikowi.

Wykonanie poprawek w PIT-11 jest dosyć proste i polega na wypełnieniu tego samego druku po raz kolejny oraz zaznaczeniu, że jest to korekta. Nie można zapominać, że podatnik rozliczany jest z każdej pomyłki i ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości. Oczywiście pracownik nie powinien zostać w żaden sposób obciążony, ponieważ nie ponosi winy w tej sprawie.

Nie można jednak zapominać, że także deklaracja PIT-37 musi zostać poprawiona i przekazana jeszcze raz do miejscowego urzędu skarbowego. W celu wyjaśnienia zajścia warto dołączyć pisemne wyjaśnienie całego zajścia oraz usprawiedliwić się i uniknąć konsekwencji karnych. Niecierpliwi lub zdezorientowani mogą udać się do pobliskiej placówki osobiście i tam otrzymają wszystkie istotne informacje oraz wskazówki dotyczące dalszego działania.

Całkowicie zabronione jest wykonywanie korekt, gdy w sprawie zostało wszczęte postępowanie podatkowe lub odbywają się kontrole. Zgodnie z prawem pracownik w ciągu pięciu lat może złożyć korektę, jeśli uzna, że popełnił błąd w poprzednich latach. Należy jednak pamiętać, że urząd skarbowy może sprawdzić dokument wcześniej, wówczas konsekwencje zostaną wyciągnięte wedle obowiązujących przepisów.

Powodem składania korekt PIT-37 jest sprawiedliwe obliczenie zwracanego podatku. Błędy poprawiają zwykle ci, którzy dokonali obliczeń dla siebie niekorzystnych. Rzadziej, gdy są zbyt wysokie (wówczas należy zwrócić nadwyżkę).

Niestety, w tym wszystkim najmniej przyjemne są kary finansowe za ewentualne pomyłki. Przykładowo: nieuregulowany podatek przekraczający 8 000 zł to kara równa pięciokrotności minimalnej pensji krajowej oraz oskarżenie za przestępstwa skarbowe (w najgorszym wypadku kara więzienia do 3 lat).

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Wynajem mieszkania. Który podatek wybrać?
Next Podatek od inwestycji w fundusze inwestycyjne

Może to Ci się spodoba

Rozliczenia PIT-ów 9 komentarzy

Jak powinno wyglądać rozliczenie korepetytora?

W ostatnim czasie wielu uczniów i studentów korzysta z usług korepetytora. Pobierają dodatkowych lekcji z Wszystkich przedmiotów, gdyż nie są w stanie samodzielnie opanować tematu. Dlatego też ofert udzielania korepetycji

Działalność gospodarcza 1Comments

Zobowiązania i przywileje posiadających karty podatkowe

Najłatwiejsza forma odprowadzania podatku z tytułu prowadzenia działalności jest karta podatkowa. Często wybierana jest przedsiębiorców, którzy mają średniej klasy dochody. Jak działa ten sposób rozliczenia i czy warto się na

Działalność gospodarcza 1Comments

Nowelizacja praw dotyczących prowadzenia pełnej księgowości

W roku 2012 wielu organom będzie ciężej uniknąć stosowania zasad pełnej księgowości, jako że zmieniła się granica dochodów netto. Pułap, jaki obowiązywał, wynosił 5 293 440zł, z kolei teraz jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź