VAT-ZT. Zobacz, co zrobić żeby uzyskać zwrot podatku w przyspieszonym terminie

VAT-ZT. Zobacz, co zrobić żeby uzyskać zwrot podatku w przyspieszonym terminie

Przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT odprowadza do urzędu skarbowego podatek VAT należny od dokonanej sprzedaży. Nie jest to jednak kwota wynikająca wyłącznie z podsumowania kwot podatku wynikających z faktur wystawionych przy sprzedaży. Przelew na konto bankowe fiskusa umniejsza się bowiem o VAT naliczony, którego wysokość ustala się przez zsumowanie podatku VAT wykazanego na fakturach zakupowych. Jeśli VAT naliczony jest wyższy od VAT należnego, przedsiębiorca ma prawo do wnioskowania o zwrot podatku.

Jeśli VAT naliczony, w danym okresie rozliczeniowym, jest wyższy od VAT należnego, przedsiębiorca może rozliczyć w danym okresie VAT zakupowy do wysokości podatku VAT od sprzedaży. Poz stałą różnice może odliczyć w następnych okresach rozliczeniowych (miesięcznych lub kwartalnych).

Jeśli podatnik nie ma możliwości umniejszenia podatku należnego, bo np. dokonuje tylko sprzedaży zwolnionej z podatku VAT, lub w kolejnych okresach spodziewa się znacznego zmniejszenia wysokości sprzedaży, wówczas może ubiegać się o zwrot podatku w urzędzie skarbowym.

Urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku w trzech terminach:

  • standardowym – wynoszącym 60 dni od dnia złożenia deklaracji (wniosku),
  • przyspieszonym – wynoszącym 25 dni,
  • wydłużonym – wynoszącym 180dni.

Trzeba wspomnieć o prawie naczelnika urzędu skarbowego do wydłużenia ww. termin, w celu weryfikacji rozliczeń. Wnioskując o zwrot podatku trzeba zatem brać pod uwagę możliwość kontroli skarbowej.

Standardowy termin zwrotu podatku obowiązuje w przypadku, gdy podatnik dokonał choćby jednej transakcji sprzedaży.

Jeśli przedsiębiorca chciałby otrzymać zwrot wcześniej, może zwrócić się o zastosowanie 25-dniowego terminu pod warunkiem, że:

  • dokonał zapłaty wszystkich faktur dokumentujących zakupy, wykazanych w deklaracji,
  • zapłacił podatki wynikające z ujętych w niej dokumentów celnych.

Jeśli zamierzamy skorzystać z przyspieszonego zwrotu VAT, należy wyłączyć z bieżącego rozliczenia okresowego wyłączyć faktury nieopłacone. Zmniejszy to kwotę odliczenia, lecz może wpłynąć na szybsze odzyskanie pieniędzy.

Najdłuższy termin oczekiwania dotyczy osób, które nie dokonały w danym okresie rozliczeniowym ani jednej czynności opodatkowanej. Można starać się o skrócenie terminu do 60 dni, lecz wymaga to złożenia zabezpieczenia majątkowego równego kwocie zwrotu. Dopuszczalne formy zabezpieczenia to:

  • gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
  • poręczenia banku;
  • weksla z poręczeniem wekslowym banku;
  • czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
  • papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Czego powinni się obawiać notoryczni dłużnicy
Następny Wracając z wakacji, pomyśl o swoim kredycie

Może to Ci się spodoba

Faktura 4 komentarze

Faktury uproszczone. Kiedy można je stosować?

Ustawodawca przewidział, że w pewnych okolicznościach sprzedawca jest zwolniony z obowiązku wykazywania wszystkich danych w treści faktury. Przepisy precyzują wymagania co do zamieszczanych na fakturze informacji, jednak w sytuacji, gdy

Zakres opodatkowania 0 Komentarz

Nowe przepisy VAT zlikwidują nieuczciwą konkurencję w e-handlu

Od czwartku 1 lipca obowiązują nowe unijne zasady opodatkowania transakcji internetowych podatkiem VAT. Zawarte w pakiecie VAT e-commerce przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT-u np. z Chin, co wyrówna

Przedsiębiorstwa będą mieć więcej czasu na przejście do Krajowego Systemu e-Faktur. MF proponuje lipiec przyszłego roku

Ministerstwo Finansów po konsultacjach z przedsiębiorcami, księgowymi i sektorem IT zdecydowało się na przesunięcie terminu obowiązku stosowania e-faktur. Wejdzie on w życie nie od początku 2024 roku, lecz w jego połowie. Dla firm to istotna

Podwyżki VAT i akcyzy należy wstrzymać w czasie pandemii. Rząd powinien szukać wpływów do budżetu z innych źródeł

Federacja Przedsiębiorców Polskich opracowała dla rządu szereg rekomendacji dotyczących polityki fiskalnej na najbliższe lata. Odpowiednie zmiany w tym zakresie mogą zapewnić gospodarce impuls do wzrostu po koronakryzysie – i to bez sięgania do kieszeni Polaków. Według ekspertów

Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Sprzedajesz laptopy, tablety, konsole do gier telefony komórkowe lub smartfony? Sprawdź komu wydasz fakturę bez naliczonego podatku VAT! Od 26 czerwca 2015r. na portalu podatkowym dostępna jest  usługa umożliwiająca sprawdzenie

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

2 komentarze

  1. Adrian
    04 sierpnia, 00:49 Odpowiedz
    Muszę zapamiętać porady z tego artykułu. Może następnym razem nie będę zwlekał do samego końca, a potem nie będę narzekał, że na zwrot trzeba tyle czekać? Pożyjemy, zobaczymy (:
  2. Dondi96
    05 sierpnia, 21:32 Odpowiedz
    Z własnego doświadczenia wiem, że gdy wybieramy przyśpieszony zwrot podatku, to skarbówka bardzo często lubi wpaść na kontrolę podatkową.

Zostaw odpowiedź