Podatek CIT dla wspólnot mieszkaniowych
Prawo polskie nie określa jednoznacznie jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Owe zorganizowania także podlegają obowiązkowi podatkowemu w związku z uzyskiwanym dochodem.
Wspólnota mieszkaniowa to organizacja posiadająca określoną strukturę, w skład której wchodzą właściciele konkretnie ulokowanych nieruchomości. Wynika z tego, iż jest typem jednostki bez osobowości prawnej. Dochody wpływające do wspólnoty mają na celu pokrycie bieżących wydatków związanych z poprawnym jej funkcjonowaniem. Jeśli środki pieniężne zgromadzone w wspólnocie nie są wystarczające na pokrycie zobowiązań, resztę potrzebnej kwoty rozbija się na członków i egzekwuje od nich wpłaty.
Ogólnie rzecz ujmując opisywana jednostka otrzymuje dochody z tytułu:
– opłat mających na celu utrzymanie indywidualnych mieszkań,
– odsetek w związku ze zwlekaniem z uiszczeniem opłat przez członków,
– innych odszkodowań czy dotacji,
– dochodów z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w budynkach należnych do wspólnoty,
– odsetek bankowych od zgromadzonych oszczędności.
Pieniądze zgromadzone w budżecie wspólnot mieszkaniowych są przeznaczane między innymi na pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania, remonty, opłaty za media, wynagrodzenia dla członków wspólnot, ubezpieczenia nieruchomości oraz utrzymanie czystości i bezpieczeństwa na terenie wspólnoty.
Organizacja właścicieli mieszkań może uniknąć obowiązku uiszczania podatku CIT jeśli udowodnią, iż wszystkie dochody pokrywają koszty związane z utrzymaniem zarządzanymi dobrami.
W praktyce wspólnoty mieszkaniowe prowadza osobne ewidencje środków z poddziałem na koszty związane z utrzymaniem lokali i koszty dodatkowe podlegające opodatkowaniu od dochodu.
Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!