Charakterystyka kosztów uzyskania przychodu

Charakterystyka kosztów uzyskania przychodu

W zgodzie z funkcjonującym prawem każdy przedsiębiorca musi zapisywać i pilnować kosztów uzyskania przychodu. Jest to ustawowa czynność każdego właściciela firmy i powinna być przestrzegana. Trzeba jednak najpierw określić: czym w ogóle jest koszt uzyskania przychodu? Jak go rozliczać?

Wedle przepisów za koszty uzyskania przychodu uważa się wydatki przekazane na cele firmowe, które wiążą się z osiąganiem zysków. Dodatkowo jest elementem podatku dochodowego, który opłacać muszą firmy oraz osoby prywatne.

Trudno wskazać listę wydatków, która określi koszty uzyskania przychodu. Jednak istnieje ogólna charakterystyka, dzięki której przedsiębiorca może kategoryzować poniesione wydatki. Głównie chodzi o powód wydania pieniędzy. Przeważnie suma być przekazana na rozwój lub udoskonalenie firmy, a tym samym generowanie przychodów.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie koszty poniesione w ramach prowadzenia działalności mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodu. W dużej mierze dlatego, że zwykle nie istnieje związek między wydatkiem na wybrany cel a przychodem.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Jak wpisać leasing do ksiąg rachunkowych?
Next Jak szybko poprawić kondycję finansową?

Może to Ci się spodoba

ABC kosztów 1Comments

Jak opisać koszty uzyskania przychodów w spółce z o.o.?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinny stosować się do zasad odliczania podatku dochodowego od pozyskanych przychodów. Podmioty korzystające z ulg z tego tytułu, muszą mieć rzetelną bazę danych dla swoich zysków.

ABC kosztów 1Comments

W jaki sposób określane są koszty przez ustawę o rachunkowości?

Koszty są zdefiniowane przez ustawę o rachunkowości. Według niej „koszty” jest to uprawdopodobnione zmniejszenie korzyści ekonomicznych o określonej wartości, które ma miejsce w okresie sprawozdawczym. Koszty powstają w wyniku zmniejszenia

ABC kosztów 1Comments

Jakie dokumenty poświadczą dochody spółki?

Spółki kapitałowe (w tym spółka z ograniczona odpowiedzialnością) są obciążone opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty muszą być odpowiednio księgowane, a koszty uzyskania przychodu poprawnie

1 Comment

  1. Waldek
    02 września, 17:19 Reply
    Lista wydatków, które określają koszty uzyskania przychodu jest bardzo, bardzo dużo. Zapisywanie tego warto jednak zlecić księgowej, bo samemu można się w tym wszystkim pogubić.

Zostaw odpowiedź