Czego unikać przy składaniu zeznania PIT przez Internet?

Czego unikać przy składaniu zeznania PIT przez Internet?

Według Ministerstwa Finansów najczęstszymi błędami podczas elektronicznego składania zeznania podatkowego przez podatników były statusy: 414, 412 oraz 411.

Status 414 dotyczy błędów podczas weryfikacji danych identyfikacyjnych. Przyczyną tego błędu jest najczęściej:

brak lub nieaktualny status danych osobowych w urzędzie skarbowym. Powodem może być składanie zeznania w złym oddziale urzędu skarbowego lub niedopatrzenia związane ze zmiana miejsca zamieszkania podatnika.
błędy w autoryzowaniu danych osobowych popełnione przez podatnika podczas wpisywania numer NIP/PESEL, nazwiska, imion, dat urodzenia etc.
wpisanie błędnej kwoty przychodu za poprzedni rok podatkowy.

Poprawnie uzupełniona deklarację potwierdzoną podpisem elektronicznym można złożyć tylko raz. Podczas prób ponownego przesłania dokumentu ukaże nam się status: 411. W przypadku złożenia uprzednio błędnej deklaracji mamy możliwość złożenia do niej korekty drogą elektroniczna. W tym celu wypełniając wniosek należy zaznaczyć, iż celem jest złożenie korekty, a nie złożenie nowego zeznania. W celu przesłania deklaracji do urzędu skarbowego niezbędna jest aktywna aplikacja e-deklaracje Deskop działająca na naszym komputerze.

Kolejnym problemem występującym powszechnie obok statusów 414 i 411 jest podpis elektroniczny bez ważnego certyfikatu kwalifikującego, czyli status 412. Z takim przypadkiem spotykamy się gdy system wykryje różnice w danych pomiędzy wnioskiem, a tymi zawartymi w podpisie elektronicznym. Są to najczęściej błędy w numerze NIP, pierwszym imieniu czy dacie urodzenia. Status często związany jest z nieprawidłowym zainstalowaniem oprogramowania MF lub błędów w jego działaniu. Podpis elektroniczny musi być zgodny ze schematem umieszczonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 2010 roku. Oprogramowanie FM automatycznie dostosowuje formę podpisu i jego certyfikat do ogólnych wymogów. Prawidłowa instalacja i użycie aplikacji Deskop chroni nas od tych błędów. Jeśli jednak występują nieprawidłowości to spróbujmy ponownie uruchomić program lub zainstalować go od początku.

Oprogramowanie do elektronicznego składania zeznań podatkowych powinno automatycznie się aktualizować. Na tym pole pojawiają się także niezgodności, które można rozwiązać poprzez instalacje nowej wersji oprogramowania lub wykonaniu ręcznej aktualizacji. Pamiętajmy o zrobieniu kopii zapasowych dokumentów zapisanych w wersji starszej programu, aby uniknąć ich utraty.

 

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Dostawa towaru w ramach umowy leasingowej
Next Kupno gazet a KPIR

Może to Ci się spodoba

Korekty PIT i CIT – od przyszłego roku będzie łatwiej

10 września 2015 Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Przez chwilę trwało zamieszanie w związku z błędem, który wkradł się do tekstu

Rozliczenia PIT-ów 9 komentarzy

Jak powinno wyglądać rozliczenie korepetytora?

W ostatnim czasie wielu uczniów i studentów korzysta z usług korepetytora. Pobierają dodatkowych lekcji z Wszystkich przedmiotów, gdyż nie są w stanie samodzielnie opanować tematu. Dlatego też ofert udzielania korepetycji

Rozliczenia PIT-ów 0 Comments

Sprzedaż akcji a podatek

Kupno i sprzedaż akcji to dzisiaj bardzo popularny sposób zarabiania pieniędzy w dość krótkim czasie. Kiedy jednak mówić należy o konieczności opłacenia podatku z tytułu sprzedaży akcji? Jest to przede

1 Comment

  1. Maciek
    15 sierpnia, 17:27 Reply
    Przy składaniu zeznania PIT przez internet nikt nie powinien się śpieszyć. Sam sprawdzam wszystko po dwa razy, niektóre dane porównuję z ubiegłorocznymi PIT'ami by mieć pewność, że wszystko jest zgodnie z prawdą. Po co później chodzić po urzędach lub dzwonić, bo popełniło się błąd?

Zostaw odpowiedź