Czy trzeba odprowadzić podatek za poręczenie?

Czy trzeba odprowadzić podatek za poręczenie?

Według wprowadzonych kilka lat temu przepisów poręczenie zadłużonej spółki bez pobierania opłat jest przychodem dla działalności jako takiej. Oznacza to, że ważne będzie odprowadzenie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wyglądają szczegóły poręczania? Kim może być poręczyciel?

Należy jednakże pamiętać, że poręczenie powinno być świadczone za darmo. Wybór osoby lub instytucji poręczającej uzależniony jest od spółki. Zazwyczaj są to relacje wiązane i podmioty o podobnym profilu działają na korzyść wspólnika.

Przymus odprowadzenia podatku dochodowego pozostaje tylko na tych filmach, które osiągnęły pokaźną korzyść finansową w ramach poręczenia lub zapłaciły za poręczenie. Przykładem może być powrót do płynności finansowej spółki czy poprawa możliwości kredytowych.

Opisane wyżej przepisy są wynikiem pracy Ministra Finansów, jego współpracowników oraz doradców. Podobne stanowisko prezentują wszystkie sądy administracyjne w Polsce.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Kasy rejestrujące – kiedy zakupić nową?
Next Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Może to Ci się spodoba

Przychody i dochód 0 Comments

Darowizna na OPP wg ustawy o CIT

Podatnicy mogą odliczyć od dochodu darowizny określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przekazane na rzecz organizacji, o których

Przychody i dochód 0 Comments

Wydatki poniesione na posiłki w restauracji nie są kosztami uzyskania przychodów

Spółka w ramach zdobycia klientów organizuje spotkanie w restauracji w celu omówienia kwestii biznesowych. Za poczęstunek płaci organizator spotkania, czyli spółka, która ewidencjonuje ponoszone wydatki. Posiłek w trakcie spotkania jest

Jak uniknąć korekty kosztów podatkowych?

Zgodnie z obowiązującym aktualnie prawem, podatnik, który nie ureguluje zobowiązań w terminie 90 dni od zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych, musi dokonać korekty tychże. Jak uniknąć obowiązku korygowania kosztów? Przepisy

2 komentarze

  1. fiona
    Sierpień 04, 18:14 Reply
    Wszędzie tylko podatki i podatki... Za granicą coś takiego nie byłoby do przyjęcia. No ale cóż. Kiedyś może sytuacja w Polsce się zmieni.
  2. aniś
    Luty 02, 15:39 Reply
    Oczywiście, że trzeba. Przecież nie ma czegoś takiego, jak brak podatku. Na wszystkim jest jakiś podatek.

Zostaw odpowiedź