Czy trzeba odprowadzić podatek za poręczenie?
Według wprowadzonych kilka lat temu przepisów poręczenie zadłużonej spółki bez pobierania opłat jest przychodem dla działalności jako takiej. Oznacza to, że ważne będzie odprowadzenie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wyglądają szczegóły poręczania? Kim może być poręczyciel?
Należy jednakże pamiętać, że poręczenie powinno być świadczone za darmo. Wybór osoby lub instytucji poręczającej uzależniony jest od spółki. Zazwyczaj są to relacje wiązane i podmioty o podobnym profilu działają na korzyść wspólnika.
Przymus odprowadzenia podatku dochodowego pozostaje tylko na tych filmach, które osiągnęły pokaźną korzyść finansową w ramach poręczenia lub zapłaciły za poręczenie. Przykładem może być powrót do płynności finansowej spółki czy poprawa możliwości kredytowych.
Opisane wyżej przepisy są wynikiem pracy Ministra Finansów, jego współpracowników oraz doradców. Podobne stanowisko prezentują wszystkie sądy administracyjne w Polsce.
red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Kiedy ponosimy konsekwencje jak rezygnujemy z wynagrodzenia?
Sporadycznie można mieć do czynienia z sytuacją, w której członek rady nadzorczej rezygnuje dobrowolnie z otrzymania honorarium w związku z pełnioną funkcją. Jakie następstwa podatkowe niesie ze sobą taka decyzja?
Wydatki poniesione na posiłki w restauracji nie są kosztami uzyskania przychodów
Spółka w ramach zdobycia klientów organizuje spotkanie w restauracji w celu omówienia kwestii biznesowych. Za poczęstunek płaci organizator spotkania, czyli spółka, która ewidencjonuje ponoszone wydatki. Posiłek w trakcie spotkania jest
Jak klasyfikować zaliczki w podatku CIT?
Usługodawcy niejednokrotnie wymagają od klientów uiszczenia zaliczki na poczet wykonywanej dla nich transakcji. Kwota owa stanowi czasem równowartość kosztów całego zlecenia. Kiedy musimy odprowadzać podatek od tego rodzaju przychodów? Zgodnie
2 komentarze
fiona
04 sierpnia, 18:14aniś
02 lutego, 15:39