Inwestujący w fundusze w 2014 r. zarobili przeciętnie 1,82%

Inwestujący w fundusze w 2014 r. zarobili przeciętnie 1,82%

Średnia stopa zwrotu jaką uzyskały w minionym roku fundusze inwestycyjne wynosi tylko 1,82%, czyli mniej niż przeciętne oprocentowanie lokaty bankowej. Odpowiednio je selekcjonując można było jednak zyskać znacznie więcej. W kategorii zarządzających funduszami najlepsze okazało się Union Investment TFI. Z wyliczeń Expandera wynika, że ich produkty zyskały średnio 8,1%. Jeśli kryterium był rodzaj inwestycji, to najwyższe zyski przyniosły fundusze akcji tureckich i amerykańskich. Najgorszą inwestycją były natomiast fundusze akcji rosyjskich.

Miniony rok nie był zbyt dobry dla osób lokujących kapitał w fundusze inwestycyjne. Po przeanalizowaniu 398 funduszy otwartych notowanych w złotych i zarządzanych przez polskie TFI okazuje się, że ich średnia stopa zwrotu w 2014 r. wyniosła zaledwie 1,82%. Tyle zarobiłaby osoba, która swój kapitał podzieliłaby na 398 równych części i zainwestowała je w każdy z analizowanych przez nas funduszy. Wynik tej inwestycji byłby niższy niż zysk osiągnięty w omawianym okresie na przeciętnej lokacie bankowej.

Wśród funduszy było jednak wiele takich, które kilkakrotnie przekroczyły zyski, jakie można było osiągnąć na lokacie. Nie zabrakło jednak również tych przynoszących straty. Decydując się na tego typu inwestycję, problemem zawsze jest jednak to jak zdecydować w które z nich zainwestować, aby zarobić, a nie stracić. Jednym z takich kryteriów może być talent zarządzających.

Najlepsze TFI to Union Investment

Biorąc pod uwagę inwestycje we wszystkie fundusze zarządzane przez konkretne TFI, to najlepsze wyniki uzyskali ci, którzy zaufali Union Investment TFI. Średnia stopa zwrotu z 15 zarządzanych przez nich funduszy wyniosła 8,1%. Niezłymi wynikami mogą pochwalić się również Caspar TFI (5,8%), MetLife TFI (5,6%, ING TFI (5,5%) oraz Superfund TFI (5%).

Najlepsza grupa to fundusze akcji tureckich i amerykańskich

Kolejnym kryterium, które może decydować o wynikach tego typu inwestycji jest to, w co lokują kapitał wybrane przez nas fundusze. W ubiegłym roku najwięcej, bo zwykle powyżej 30%, zyskali ci, którzy zdeponowali swoje pieniądze w funduszach akcji tureckich. Jednocześnie jeden z nich – UniAkcje: Turcja był najzyskowniejszym funduszem w 2014 r, notując wzrost na poziomie aż 34,5%. To właśnie wynik tego funduszu w dużej mierze przyczynił się to wspomnianego sukcesu Union Investment TFI. Bardzo atrakcyjne wyniki przyniosły również fundusze akcji amerykańskich. Najgorszy z nich zarobił nieco ponad 10%, a najlepszy aż 28,5%.

Największe straty przyniosły fundusze akcji rosyjskich

Oczywiście były też fundusze, które przyniosły inwestorom w 2014 r. bardzo dotkliwe straty. Najgorszą decyzją inwestycyjną ubiegłego roku był zakup jednostek funduszy inwestujących w akcje rosyjskie. Dwa z nich przyniosły starty wynoszące ok. 30%, a najgorszy z nich – Quercus Rosja stracił aż 43,5%. W rezultacie stał się on najgorszym funduszem ubiegłego roku. Co ciekawe, wśród 10 najgorszych funduszy znalazły się aż dwa należące do Inventum TFI, któremu KNF cofnęła licencję na działalność. Powodem tej decyzji były naruszenia interesów uczestników funduszy oraz przepisów prawa.

1

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Podatek od inwestycji w fundusze inwestycyjne
Next Bezpieczne związki banków i firm

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Promocje dla stałych klientów i gadżety – trendy w bankowości

Transmisja środków jest w cenie. Wyścig po dzisiejszego klienta sprawia, że banki wyprzedzają się w coraz bardziej kuszących, innowacyjnych produktach. Kwestią czasu stało się wykorzystanie platform społecznościowych, cyfrowych i mobilnych

Finanse 0 Comments

Czy zarobki wpływają na efektywność w pracy?

Motywacja jest ważna w każdej pracy. Pozwala wypełniać plany i założenia, skłania do podejmowania projektów trudnych i skomplikowanych. Metod motywowania jest mnóstwo, jednak można wybrać kilka najważniejszych, które zawsze pozostaną

Wiadomości 0 Comments

Bezpłatne leki dla seniorów dostępne od 1 września

Resort zdrowia opublikował listę leków, które od przyszłego czwartku będą bezpłatnie dostępne dla seniorów. Znalazło się na nim ponad 1100 preparatów. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego chwalą fakt, że konstrukcja listy zapewnia seniorom

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź