Jak rozliczyć wydatki poniesione na założenie firmy?

Jak rozliczyć wydatki poniesione na założenie firmy?

Wiele oddania i wyrzeczeń wymaga otwarcie własnej firmy. Żadną tajemnicą nie jest, że żeby biznes zaczął funkcjonować trzeba włożyć spore pieniądze na tzw. start. Większość płynie z kieszeni samego przedsiębiorcy. Jak niektóre rozchody wliczyć w koszty firmowe?

Wedle prawa już przed rozpoczęciem funkcjonowania biznesu (po otwarciu działalności tym bardziej) właściciel może różnorakie inwestycje wyłączyć z opodatkowania. Muszą to być środki przeznaczone na rozwój firmy, ale nie warunkujące zysku z tego tytułu. Dlatego też do takich kosztów zaliczyć można:

– rejestrację działalności gospodarczej w różnych urzędach,

– załatwienie wszelkich pozwoleń i zezwoleń

– wydruk wizytówek i wykonanie pieczątek

Nie warto się martwić, że wszystkie te rzeczy zostały załatwione jeszcze przed formalnym zarejestrowaniem firmy w Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Miasta.

Według treści art. 21 ust. 121/137 nie wszystkie dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne są opodatkowane. Przykładem mogą być fundusze przekazane potrzebującym z zasobów Funduszu Pracy.

W przebiegu rozkręcania działalności gospodarczej opodatkowaniu nie podlegają wydatki związane z eksploatacją środków trwałych (środki trwałe czyli maszyny i urządzenia, środki transportu, nieruchomości, żywy inwentarz) oraz od wartości niematerialnych i prawnych (czyli zdatne do gospodarczego wykorzystania oraz o ekonomicznej wartości).

W koszty związane z prowadzeniem firmy, jeszcze przed jej otwarciem, można policzyć zakup środków trwałych (np. samochód dostawczy). Nie musi się to stać w momencie zakupu takiego samochodu czy maszyny. Przedsiębiorca może dokonać tego w konkretnym czasie (odpisy amortyzacyjne). Ten czas to moment rozpoczynający się od następnego dnia po tym, gdy dany środek zaczął być eksploatowany.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?
Next Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Może to Ci się spodoba

Co jest kosztem 2 komentarze

Zakup licencji kosztem podatkowym

Każde przedsiębiorstwo, oprócz podwładnych, potrzebuje sprzętów i urządzeń, do sprawniejszego wykonywania obowiązków. Aby usprawnić funkcjonowanie dostępnych technologii warto zakupić dodatkowe programy, które pozwolą na wprowadzenie nowych opcji, poprawią jakość i

Najczęstsze problemy 2 komentarze

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

Co jest kosztem 1Comments

Czy szczepienia są przychodem pracownika?

Wiele przedsiębiorstw obecnie próbuje zagwarantować swoim pracownikom jak najwięcej uproszczeń. Jednym z nich jest finansowanie okresowych szczepień pracowników. Jest to nieobowiązkowe, dlatego też decydują sami zatrudnieni. Nie jest tajemnicą, że

1 Comment

  1. Adamek
    11 września, 14:42 Reply
    Otwarcie firmy to na prawdę nie jest taka prosta sprawa, jak każdemu się może wydawać. Potrzeba jest wiele wyrzeczeń, a przede wszystkim pieniędzy, bo obecne dotacje z UE, czy PUP to tylko kropla w morzu potrzeb.

Zostaw odpowiedź