Jak zdecydować się na odpowiednie biuro rachunkowe?

Jak zdecydować się na odpowiednie biuro rachunkowe?

Takie pytanie zadają sobie nie tylko początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają żadnych doświadczeń związanych z prowadzeniem księgowości, ale również ci, którzy zawiedli się na rozwiązaniach stosowanych dotychczas. Niektórzy prowadzili swoje rozliczenia samodzielnie, inni korzystali z usług biur rachunkowych, które nie spełniły należycie swojego zadania. Każda z tych osób ma odrębną wizję współpracy z biurem rachunkowym, dlatego ważne jest, by zapewnić sobie jak największy wachlarz ofert, z których zostanie wybrany ten właściwy partner w interesach.

Dlaczego tak istotne jest wybranie odpowiedniego biura rachunkowego?

Przedsiębiorca co do zasady powinien obejmować swoimi działaniami każdy aspekt życia firmy. Trudno jednak być fachowcem w każdej dziedzinie i dopilnować wielu spraw z różnych obszarów w taki sposób, by każda z nich została przeprowadzona należycie. Pewnym rozwiązaniem tego problemu może być współpraca z biurem rachunkowym. Powierzenie rachunkowości w ręce biura  musi być jednak dobrze przemyślane, gdyż za każdy błąd księgowego zapłaci przedsiębiorca. Dla fiskusa zawarcie umowy z biurem rachunkowym ma znaczenie tylko w tym zakresie, w którym przesądza ona o miejscu przechowywania dokumentów. Wszelkie kary kierowane są na właściciela firmy.

Trafny wybór biura rachunkowego daje mnóstwo korzyści. Te niewymierne to zaoszczędzony czas, który można poświęcić na działalność przedsiębiorstwa lub choćby odpoczynek, komfort związany z pewnością, że interesy firmy są w dobrych rękach, spokój w momencie kontroli prowadzonej przez organy nadzorujące. Materialny wymiar dobrego prowadzenia spraw księgowych jest widoczny po pewnym czasie udanej współpracy. Na finansowe korzyści składają się zarówno środki zaoszczędzone przez trafne rozwiązania podatkowe, jak i zyski związane z większą uwagą właściciela skupioną na właściwej działalności firmy.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

Najczęściej popełnianym błędem jest zbytnie sugerowanie się ceną usług księgowych. Typowanie partnerów do współpracy w zakresie księgowości nie powinno odbywać się na zasadzie przeglądania stron internetowych biur i ewentualne dopasowanie ilości rozliczanych dokumentów oraz liczby zatrudnianych pracowników do kolejnych pozycji zawartych w cenniku. Na co więc zwrócić uwagę?

Współczesne biura rachunkowe bardzo intensywnie ze sobą konkurują. W ich ofertach można znaleźć ciekawe dodatkowe rozwiązania (niekiedy dostępne w ramach standardowej ceny), które znacznie ułatwiają życie przedsiębiorcy. Trzeba je tylko umieć odnaleźć lub wynegocjować. Do tego typu propozycji można zaliczyć m.in. sporządzanie nietypowych zestawień, dostęp do rozmaitych druków, czy wzorów pism, porady on-line, udostępnienie usługi kurierskiej w przesyłaniu dokumentów do biura itp.

Najważniejszym kryterium powinna być fachowość usługodawcy. Tę można sprawdzić prosząc o okazanie certyfikatów poświadczających umiejętności i posiadaną wiedzę. Wśród nich najbardziej wiarygodne to certyfikaty wydawane do 2014r. przez Ministerstwo Finansów oraz te, które do tej pory wydaje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Z pewnością trzeba przemyśleć, czy każda lokalizacja biura rachunkowego jest wygodna. Czasem zdarza się tak, jak np. w przypadku zawodowego kierowcy, że przedsiębiorca przemieszcza się po terenie całego kraju. Wówczas należałoby zastanowić się, które miejsce jest najbardziej dostępne.

Polecenie czy internet?

To kwestia związana raczej z indywidualnym nastawieniem. Część osób z pewnością nie jest w stanie zaufać opiniom wystawionym przez nieznajome osoby w internecie, za to chętnie skorzysta z usług biura poleconego im przez bliskie osoby.

Coraz większa jest jednak liczba tych, którzy wspierają się informacjami zaczerpniętymi w sieci. Jak zrobić to mądrze? Niezbyt dobrym posunięciem będzie kierowanie się komentarzami zamieszczanymi na temat danej firmy. Jak wskazują eksperci portalu sprawdzonyksiegowy.pl  często opinie zamieszczane są nie przez faktycznych klientów biura, lecz niezweryfikowanych użytkowników internetu. Warto natomiast wybierać firmy polecane przez ekspertów lub te, które prowadzą blogi. Z nich można wywnioskować, w czym specjalizuje się biuro, i jaki jest zasób wiedzy pracowników. Jeśli na stronie firmy przedstawione są sylwetki pracowników, można zapoznać się z ich ścieżką kariery, czy też stopniem wykształcenia. Warto też wyszukać w CEIDG lub KRS wpisu danego biura i prześledzić od jakiego czasu działa na rynku.

sprawdzonyksiegowy.pl

Przedsiębiorcy, którzy chcą zapewnić sobie jak najszerszy wybór ofert, spośród których wybiorą najlepszą firmę świadczącą usługi księgowe mogą skorzystać z katalogu biur rachunkowych udostępnionych przez portal sprawdzonyksiegowy.pl. Spis podmiotów prowadzących usługowo księgi rachunkowe, doradców podatkowych oraz biegłych rewidentów przekracza liczbę 11 000 i gromadzi firmy z terenu całej Polski. Poza danymi adresowymi i kontaktowymi można tu znaleźć szeroki opis działalności każdego z biur i porównać go z innymi propozycjami w wybranej lokalizacji. Ponadto portal wspiera przedsiębiorców tematycznymi artykułami zamieszczanymi na stronie, które zawierają cenne wskazówki ułatwiające podjęcie decyzji.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Preferencje podatkowe żołnierzy
Next Ulga rehabilitacyjna na wydatki przed uzyskaniem orzeczenia

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Banki liczą na ożywienie w kredytach konsumpcyjnych

Dzięki stabilnemu wzrostowi gospodarczemu i programowi „Rodzina 500 plus” konsumenci powinni masowo ruszyć na zakupy. Lider rynku sprzedaży ratalnej, Santander Consumer Bank, liczy na większy popyt na kredyty gotówkowe, zwłaszcza w kanale

Wiadomości 0 Comments

Wysoki wkład własny przy kredycie na zakup mieszkania hamuje rynek

Wymagany obecnie 20-proc. wkład własny przy zaciąganiu kredytu na zakup mieszkania pozytywnie wpływa na stabilność rynku, ale wyklucza z niego wielu kredytobiorców, którzy nie dysponują kilkudziesięcioma tysiącami złotych na swoje pierwsze lokum.

Wiadomości 0 Comments

Warszawa i Gdańsk z rekordowymi transakcjami na rynku nieruchomości

123 mln zł – na taką kwotę opiewała rekordowa ubiegłoroczna transakcja na rynku gruntów. Nowy właściciel musiał tyle zapłacić w sumie za działkę budowlaną na warszawskim Żoliborzu. Druga byłą transakcja na

9 komentarzy

 1. marii
  11 grudnia, 18:41 Reply
  Zanim zdecydowałabym się na jakieś biuro rachunkowe to najpierw przeczytałabym opinię w internecie. Ludzie w tym temacie są bardzo pomocni.
 2. sony
  15 grudnia, 19:32 Reply
  Aby dobrze wybrać biuro musimy określić przede wszystkim co od niego oczekujemy. Później sprawdzamy opinie innych osób.
 3. alusia
  19 grudnia, 15:28 Reply
  Jestem tego samego zdania. Najlepiej popytać znajomych, ewentualnie napisać na forach internetowych czy dane biuro jest wiarygodne.
 4. arek
  23 grudnia, 15:08 Reply
  Najlepiej to chyba poszukać opinii w internecie i nie decydować się na coś co jest najtańsze.
 5. mania
  29 grudnia, 19:06 Reply
  Dobrze jest wcześniej przejść się też po biurach i zapytać się o ofertę. Wybrać tą najbardziej korzystniejszą, ale kierując się też pozytywną, albo negatywną opinią.
 6. marysia
  07 stycznia, 15:01 Reply
  Przede wszystkim najpierw zastnówmy się czego oczekujemy od takiego biura, a później dopiero decydujmy się na jakieś.
 7. igor
  08 stycznia, 15:09 Reply
  Wystarczy przejść i popytać po znajomych przedsiębiorcach kto jakie biuro poleca. Innego wyjścia tutaj nie widzę.
 8. darek
  09 stycznia, 09:20 Reply
  Przede wszystkim należy przejrzeć opinie o danym biurze, wtedy mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani.
 9. aniś
  02 lutego, 15:32 Reply
  Przede wszystkim dobre biuro rachunkowe musi istnieć już wiele, wiele czasu na rynku. Takie biuro ma większe doświadczenie.

Zostaw odpowiedź