Czy ceny transferowe są kontrolowane?

Czy ceny transferowe są kontrolowane?

W trakcie przygotowywania dokumentacji podatkowych lub druków indywidualnych dla firmy, nadchodzi pora na ustalenie cen transferowych. Czym są w rzeczywistości oraz kiedy powinny być stosowane? Czy ktoś kontroluje ich wartość?

Ceny transferowe wykorzystywane są w przypadku działających ze sobą kontrahentów w odniesieniu do handlowania towarem. Zazwyczaj chodzi o odrębne oddziały tej samej spółki lub rozmieszczone siedziby jednego przedsiębiorstwa.

Należy wyraźnie powiedzieć, że powinnością każdego przedsiębiorstwa jest przygotowywanie całej dokumentacji dotyczącej cen transferowych ustalonych na konkretny rok. Fundamentalnym powodem dopełniania formalności jest możliwość zorganizowania kontroli, która zajmuje się szukaniem nieprawidłowości oraz oszustw podatkowych.

Nie należy zapominać, że zgodnie z obowiązującym obecnie prawem nie obowiązują szablony oraz wzory dokumentów, które musi w tym zakresie wypełnić przedsiębiorca. Zatem wszystkie druki kompletuje indywidualnie i sam ocenia, które trzeba zachować do sprawdzenia.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Jakie dokumenty poświadczą dochody spółki?
Next Jaki ujmować wpłaty od internetowych klientów?

Może to Ci się spodoba

Dokumentacja i rozliczanie 0 Comments

ABC strat podatkowych – Dokumentacja i rozliczanie

Każdy przedsiębiorca otwiera firmę, aby generować zyski, które z czasem rosną. Jednak oprócz zysków są i straty jako normalna kolej rzeczy przy prowadzeniu działalności. Są jednak sytuacje, gdy straty okazują

Rewolucyjne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców

Styczniowe zmiany w podatku CIT to duża rewolucja dla przedsiębiorców. Nowe przepisy ograniczają m.in. możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na usługi niematerialne, m.in. doradcze. Zmiana ta budzi także wątpliwości interpretacyjne,

Dokumentacja i rozliczanie 0 Comments

Jak liczyć rok podatkowy?

Termin „rok podatkowy” nie jest wyjaśniony w żadnej dedykowanej temu tematowi ustawie. Jednakże ustalone zostały uznane ogólne zasady określania roku podatkowego. Za taki uważa się rok kalendarzowy, czyli 12 miesięcy.

1 Comment

  1. bobo
    07 sierpnia, 16:51 Reply
    Czy we wszystkich przypadkach musi być tyle biurokracji? Po co zawsze tyle papierków?

Zostaw odpowiedź