Kto może uzyskać ulgę prorodzinną?

Kto może uzyskać ulgę prorodzinną?

Składając razem zeznanie podatkowe małżonkowie mogą odliczyć od podatku ulgę na wspólne dzieci oraz na, których rodzicem jest jedno z małżonków.

Ulga prorodzinna należy do najdogodniejszych odliczeń w rocznych zeznaniach podatkowych, ponieważ:

– można ją odliczyć od podatku,

– kwota odliczenia jest spora,

– wielkość rozliczenia zależy od liczby posiadanych dzieci.

Z prorodzinnej obejmuje trzy grupy podatników:

– osoby wykonujące władzę rodzicielską w danym roku podatkowym,

– osoby będące opiekunami prawnymi dziecka, które z nimi mieszkało,

– osoby będące rodzicami zastępczymi, na podstawie decyzji sądu.

Z ulgi na dziecko może także skorzystać małżonek, który nie jest biologicznym rodzicem dziecka. Taka możliwość przewidziana jest w ustawie o PIT, która mówi o tym, że małżonkowie mogą odliczyć ulgę przedmiotową od ich wspólnego podatku. Oznacza to, że we wspólnym zeznaniu podatkowym zamieszczona może zostać całkowita kwota z tytułu wychowywania dzieci wspólnych lub dzieci z byłego związku żony lub męża, jeżeli podatek został obliczony na imię dwojga małżonków. Odliczenie podatku na imię obojga małżonków udostępnia również skorzystanie z odliczenia ulgi prorodzinnej w sytuacji, gdy małżonek będący rodzicem dziecka nie uzyskuje dochodów.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jakie nazwy towarów powinny się znaleźć na rachunku?
Next Czy za dywidendy niepieniężne trzeba płacić podatek dochodowy?

Może to Ci się spodoba

Kupiłeś dom we Francji? Sprawdź czy należy Ci się ulga

Podatnik, który sprzeda odziedziczone w spadku mieszkanie nie musi płacić podatku PIT jeśli nabędzie nieruchomość, w której zamieszka. Taka ulga obejmuje również tych, którzy zakupią dom za granicą. Jakie warunki

Jakie świadczenia pracownicze są zwolnione od podatku?

Firmowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to pewnego rodzaju majątek w oparciu o który są organizowane wycieczki i czas wolny pracobiorców. Czy wydatki poniesione z tytułu zapewnienia godnego urlopu podwładnym są opodatkowane?

Ulga prorodzinna dla rodzica faktycznie sprawującego opiekę

Fiskus stoi na stanowisku, że rodzice po rozwodzie, którzy nie ustalili między sobą zasad podziału ulgi prorodzinnej powinni dzielić się ulgą po połowie. Nie wydaje się, żeby taka interpretacja przepisów

1 Comment

  1. Janka
    15 września, 15:48 Reply
    Akurat tak się składa, że ulgę prorodzinną powinna dostać każda rodzina. Nie jednego nie stać jest na utrzymanie rodziny, a nie idzie po pomoc tylko dlatego, że mu wstyd.

Zostaw odpowiedź