Prywatny wynajem mieszkania – ryczałt czy zasady ogólne?

Prywatny wynajem mieszkania – ryczałt czy zasady ogólne?

Właściciel mieszkania, który zechce zarabiać na jego wynajmowaniu, musi wybrać zasady, na których chce się rozliczać z fiskusem. Powszechnie uważa się, że do tego typu dochodów przypisana jest zryczałtowana stawka podatku, w wysokości 8,5%, ale to nie jedyna opcja, którą wynajmujący może wybrać. Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest również możliwe, a przy tym, pomimo dużo wyższej stawki procentowej, może być bardziej atrakcyjne, niż ryczałt.

Do kiedy wybrać formę opodatkowania

Jeżeli posiadacz mieszkania, który nie prowadzi związanej z wynajmem lokali działalności gospodarczej nie przemyślał wcześniej, która forma opodatkowania będzie dla niego korzystna, musi podjąć tę decyzję najpóźniej do 20-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wynajmowanie mieszkania.

Jeśli lepszym rozwiązaniem okaże się być opodatkowanie zryczałtowane, wówczas właśnie podatnik musi zgłosić fakt takiego wyboru  w urzędzie skarbowym do20-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto wynajmowanie mieszkania. Jeżeli dzień ten wypadnie w dzień wolny od pracy, wtedy ostatecznym terminem wyboru ryczałtu jest pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu. W praktyce wygląda to tak, że jeśli wynajmujący otrzymał zapłatę od lokatorów we wrześniu, to o wyborze ryczałtu musi powiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20-tego października. Pamiętajmy, że powiadomienie należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania wynajmującego.

Co się stanie, gdy właściciel mieszkania nie zachowa podanego terminu? Fiskus narzuci wówczas za podatnika formę opodatkowania i będzie to podatek obliczany na zasadach ogólnych. Nie jest to jednak rozwiązanie, które trwać musi przez cały okres wynajmu. Zmiany formy opodatkowania można dokonać z początkiem każdego roku, nie później niż do 20 stycznia.

Podatek na zasadach ogólnych może wynieść nawet 0zł, jeśli ponosimy duże koszty wynajmu

Podatek obliczony na zasadach ogólnych, a więc 18%-owy, nie musi być mniej korzystny od zryczałtowanego. Wszystko zależy od tego, ile kosztów utrzymania mieszkania ponosi jego właściciel. W przypadku, gdy podatnik ponosi koszty remontu mieszkania, sam opłaca rachunki za media, ponosi opłaty administracyjne, koszty ubezpieczenia, wówczas wszystkie te koszty może potraktować jako koszty uzyskania przychodu i obniżyć w ten sposób dochód do opodatkowania. Przychód można też obniżyć o opłacane odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup wynajmowanego mieszkania oraz amortyzację tego mieszkania, która standardowo wynosi 1,5% jego wartości (w szczególnych przypadkach można zastosować stawkę amortyzacji wyższą, nawet 10%, lecz tym samym skróci się również okres amortyzowania nieruchomości do 10 lat).

Miesięczne płatności i rozliczenie roczne

Podatek na zasadach ogólnych w rozliczeniu rocznym PIT-36, doliczany jest do innych przychodów, np. z tytułu świadczonej pracy. Należy pamiętać, że stawka 18% obowiązuje tylko dla przychodów do wysokości 85 528zł, przychody osiągnięte ponad ten limit opodatkowane są wg stawki 32%. Podatnik sam oblicza co miesiąc podatek, który musi odprowadzić z tytułu wynajmu na konto urzędu skarbowego. Jeśli nie uzyskuje przychodów z innych tytułów, to przy ustalaniu zaliczki na podatek, oprócz kosztów uzyskania przychodu, może uwzględnić kwotę wolną od podatku, w wysokości 566,02zł rocznie.

Wynajmującego, który opłaca ryczałt 8,5%, obowiązuje termin wpłacania zaliczek do 20-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę. Zeznanie roczne PIT-28 składa się zaś do końca stycznia danego roku.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Rejestracja VAT – jakie obowiązki i jakie przywileje niesie dla podatnika
Następny Opłata gorsza od podatku

Może to Ci się spodoba

Podatki osobiste 0 Komentarz

Deklaracje o rezygnacji z PPK przestaną obowiązywać za kilka dni. Ponowny autozapis ma skłonić więcej osób do oszczędzania na emeryturę

Z końcem lutego tracą ważność deklaracje o rezygnacji z uczestnictwa w pracowniczych planach kapitałowych złożone przy wdrażaniu systemu. Osoby, które nie chcą przystąpić do PPK, muszą złożyć taką deklarację ponownie w marcu. Inaczej ich pracodawca

Podatki osobiste 0 Komentarz

Opłata audiowizualna to nowy podatek – wszyscy zapłacimy podwójnie

Od 1 lipca w miejsce abonamentu RTV ma wejść w życie nowa opłata audiowizualna doliczana do rachunku za prąd. Od każdego punktu poboru prądu energii ma być pobierane 15 zł miesięcznie. Koszty

Podatki i opłaty lokalne 2 komentarze

Sklepy internetowe a urzędy skarbowe

Sklepy internetowe to świetny interes, o ile proponuje się ciekawe rzeczy i w atrakcyjnych cenach. Stąd nie dziwi postawa urzędów skarbowych, które od kilku lat systematycznie badają wiarygodność i wysokość

Ryczałt 0 Komentarz

Bezrobocie w Polsce wciąż jest na niskim poziomie. Spowolnienie gospodarcze może jednak wymusić na firmach restrukturyzację zatrudnienia

Na razie stopa bezrobocia pozostaje na niskim poziomie 5,2 proc. Sytuacja na rynku pracy będzie jednak mocno skorelowana z bieżącą sytuacją gospodarczą, ale także z perspektywami polskiej gospodarki, którą czeka spowolnienie. Widać

Podatki i opłaty lokalne 1 Komentarz

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania

Rejestrując mieszkanie jako lokal, w którym prowadzimy działalność gospodarczą, możemy odliczyć część kosztów związanych z eksploatacją przestrzeni. Niestety, pomimo braku prawnego obowiązku, gminy coraz częściej wnoszą o podwyżkę podatku nieruchomości

Ryczałt 1 Komentarz

Karta podatkowa jako sposób rozliczenia podatku dochodowego

Wybór metody rozliczania podatku dochodowego zależy od indywidualnego przedsiębiorcy. Wybierając kartę podatkową watro pamiętać o ograniczeniach związanych z liczbą osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Typy działalności podlegające opodatkowaniu kartą podatkową znajdziemy

7 komentarzy

  1. miki
    07 sierpnia, 16:42 Odpowiedz
    Właściciel mieszkania, który zechce zarabiać na jego wynajmowaniu może mieć nieprzyjemności, jeżeli wcześniej nie sprawdzi kto ma zamiar wynajmować mieszkanie.
    • Andrzej
      09 sierpnia, 21:27 Odpowiedz
      Człowieka nie jest tak łatwo sprawdzić. Czasami naprawdę porządnie wyglądający ludzie są strasznie uciążliwi i człowiek marzy by ich wywalić. Jednak z wynajmowania są bardzo fajne pieniądze, a mieszkanie niekoniecznie musi być w centrum miasta. Coś za coś.
  2. Misiekkw
    09 sierpnia, 12:47 Odpowiedz
    Mam pewne pytanie co do artykułu, skoro możemy koszty mediów czy też opłaty administracyjne, wpisać jako koszty uzyskania przychodu, to jak to rozwiązać z lokatorami, kazać im płacić więcej jakby za sam czynsz?
    • Maciej90
      15 sierpnia, 00:45 Odpowiedz
      Możesz sprecyzować swoje pytanie, bo nie za bardzo rozumiem, o co w nim chodzi? Masz na myśli dzielenie się opłatami, ale czemu podwyższać czynsz?
      • Misiekkw
        17 sierpnia, 18:18 Odpowiedz
        Maćku, chodzi mi dokładnie o to, jak rozplanować te wszystkie wydatki, aby uzyskać jak najwyższą ulgę :)
  3. gaga
    23 listopada, 15:54 Odpowiedz
    A nie balibyście się wynajmować teraz komuś mieszkania? Nie znacie ludzi i nie wiecie kim oni byli wcześniej, czy będą płacić.
  4. marki
    25 stycznia, 12:43 Odpowiedz
    Jak dla mnie to prywatny wynajem będzie o wiele lepszy niż zwykły ryczałt, ale to zależy co się komu podoba i pasuje.

Zostaw odpowiedź